Kalimba Nedir? - Parmaklarınızın Ucundaki Piyano: Kalimba
Kültür - Sanat

Parmaklarınızın Ucundaki Piyano: Kalimba

Küçücük bir enstrümana dokunuşlarınız ile dünyayı birkaç dakikalığına güzelleştirebilirsiniz. Naif dokunuşların sonucunda muhteşem eserleri çalabilir, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşabilirsiniz. Hayal ettiğiniz, olmak istediğiniz bir yere gitmek bazen çok kolaydır. Bedeninizin olmak zorunda olduğu yer ve zihninizin sizi götürdüğü yer… Unutmayın, bulunduğunuz yeri siz seçersiniz! Çünkü zihniniz tamamen sizin kontrolünüz altında!

Huzurun Sesine Yolculuk

Son dönemlerin gözdesi haline gelen bir enstrüman ile karşınızdayız. Kalimba! Güney Afrika’da ortaya çıktı. Tahta bir parçanın üzerinde müziğin şiirini çalabilirsiniz. Evet, tahta bir zeminin üzerine yerleştirilmiş metal parçalardan oluşuyor! Dönem dönem farklı isimlerle anıldı Kalimba. Likembe, huru, mbira gibi… Afrika doğumlu olan Kalimba, Doğu ve Güney Afrika’da birçok çeşidi ile satılmaktadır. Şekli, duruşu değişse bile insana verdiği his hep aynı. İlk keşfedildiği günden itibaren yavaş bir şekilde popülerlik kazanan Kalimba, günümüzün gözbebeği! Afrika’nın müziğe olan katkıları hakkında hepimizin belli fikirleri mutlaka vardır. Kalimba ise bu fikirlerin dışına çıkarak kendine özel bir yer edindi. İlk çıktığı dönemlerde şekil itibari ile çok farklı olsa bile bugün klasik bir şekle sahip olmuştur.

Kolay ve Pratik

Son dönemlerde sosyal medya üzerinde sık sık paylaşılıyor. Mesela, bizim için yıllar öncesinde de oldukça kıymetli ve değerli bir enstrümandı. Bazen, bazı şeylerin keşfedilmesi, popüler olması insanı rahatsız edebilir. Çünkü istiyoruz ki bir şeyler gizli kalsın, bize özel dursun köşesinde… Kalimba’da aslında bunlardan biriydi ama bu kadar ilgiyi hak ettiğini de görmezden gelemeyiz. Kalimba, kullanım ve öğrenme açısından diğer enstrümanlara göre oldukça kolay. Nasıl çalındığını ve detaylarını internetten öğrenmek mümkün! İşin ehlinden öğrenmek her zaman daha doğru bir seçenek olsa da kendi çabalarımızla öğrenebiliriz. Yapmamız gereken birkaç şey var. Kalimba ile çalınan müzikleri dinlemek, o ruhu hissetmek, Kalimba satın almak ve öğrenmek için ilk adımı atmak! Mutsuz olduğumuzda, stresli zamanlarımızda, telaş ve koşturmadan kaçmak istediğimiz anlarda Kalimba parmaklarımızın ucunda olacak! Düşüncesi bile harika değil mi? O zaman harekete geçmek için daha fazla geç kalmayalım!

Buna da Göz At

Close
Close