Pablo Picasso'nun Üstün Zekasından Usta Örnekler | Özçekim
Kültür - Sanat

Pablo Picasso’nun Üstün Zekasından Usta Örnekler

O, Pablo Picasso. İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerinden biri. Peki onu sadece eşsiz resimlerinden mi tanıyorsun? Karakteri hakkında fikrin var mı? 2 dakikada çizdiği resme 100.000 dolar deyince, ama sadece 2 dakikada çizdiniz, dendiğinde 60 yıl + dakika demiştir. Bunu hemen hepimiz biliriz. Ama daha çok örnek var. Bu yazımızda onun hazır cevaplılığını en güzel örnekleriyle ele alacağız. Nasıl da zeka dolu olduğunu gelin beraber keşfedelim.

Balık Resmi

Balık Resmi

Picasso, bir balık resmi çizmiştir. Bunu gören bir vatandaş. “Fakat bu balığa benzemiyor.” der. Picasso’nun cevabı yine gecikmez ve der ki, “Zaten o balık değil, bir resim.” der. Sonuçta sanat, bir yorum işidir.

Çek Meselesi

Çek Meselesi

Picasso, ufak ödemelerini daima çek ile yaparmış. Ve bunun da bir sebebi varmış. Çeklerde haliyle imzası olmak zorunda ve 5 – 10 dolar gibi ufak ödemelerde çek tercih ettiğinde kimse gidip çekleri bozdurmuyormuş. Böylelikle de parası geri geliyormuş.

Gençlerin Önünü Açmak

Gençlerin Önünü Açmak

Lenin… Rus sosyalist devrimci ve politikacı… Picasso’nun yaşının ilerlediği günlerden birinde kendisine nişan vermek ister. Ancak Picasso’nun cevabı hazırdır. “Bu yaşımdan sonra bana bu nişanı vereceksiniz de ne olacak? Bari genç ve yetişmekte olan birisine verin de, önü açılsın.” der.

Paris’te Bir Restoran…

Paris'te Bir Restoran

Picasso, bir akşam, yemek için Paris’te bir restorana gider. Ödemeyi vereceği bir resim çalışmasıyla yapacaktır. Ve yemeğin sonuna gelindiğinde çizdiği resmi verir. Garson, “İmzanızı atmamışsınız efendim.” deyince verdiği hazır cevap çok başarılıdır. “Sadece akşam yemeği yedik, restoranı satın almayacağız.”

Adamın Eşi…

Adamın Eşi

Bir gün bir adam Picasso’nun yanına gelir ve şöyle der. “Neden resimlerinizi gerçekte olduğu gibi yapmıyorsunuz?” Bu tabir çok üstü kapalı gelir. “Gerçekte olduğu gibi derken?” der. Adam cüzdanından eşinin fotoğrafını çıkarıp gösterir. “Eşiniz sizce de çok küçük ve biraz yassı görünmüyor mu?” der.

Resmi Siz Yaptınız

Resmi Siz Yaptınız

2. Dünya Savaşı’ndaki zulmü anlatan ünlü Guernica eseri vardır Picasso’nun. Bu resmi Picasso’nun yanında inceleyen Alman generalin “Bu resmi siz mi yaptınız?” sorusuna verdiği manidar cevap ise şöyle, “Hayır, siz yaptınız.”

Buna da Göz At

Close
Close