Oscar Wilde'dan Bakış Açınızı Değiştirecek Sözler | Özçekim
Kültür - Sanat

Oscar Wilde’dan Bakış Açınızı Değiştirecek Sözler

Yıllar önce bir otel odasının duvarına ‘’Birimiz gitmeli’’ yazarak hayata gözlerini yumdu. İrlandalı romancı, kısa öykücü, oyun yazarı ve şair… Evet, Oscar Wilde’den bahsediyoruz. Yazdığı eserlerden sonra ölümüyle de adından bahsettirdi. Unutulmaz dizi Ezel’de Ramiz Dayı’nın ‘’Herkes öldürür sevdiğini’’ sözlerine benzer bir ölümü oldu.

 

Wilde’nin Hayatı

Wilde’nin Hayatı

16 Ekim 1854 Dublin doğumlu olan Oscar Wilde’nin babası dönemin önemli doktorlarından William Wilde, annesi ise devrimci şiirleri ile dikkat çeken Jane Francesca Elgee idi. 5 kardeşi olan Oscar Wilde, kendisinden 3 yaş küçük olan kardeşini kaybetmenin üzüntüsünü hayatı boyunca yaşadı. Kardeşinin bir tutam saçını ömrü boyunca bir zarfın içinde sakladı. Eğitim hayatında sayısız başarı elde etti. Oxford Magdalen College’den mezun olduktan sonra sanat eleştirmenliğine adım attı.

Tarihler 1978 yılını gösterdiğinde Ravenna isimini verdiği şiiri ile ödül kazandı ve 1 yıl sonra Londra’ya yerleşme kararı aldı. İlk şiir kitabını Poems adıyla 1881 yılında çıkardı. Aynı yıl içerisinde defalarca Amerika’ya giderek konferanslar verdi. Orada bazı yazar ve şairlerle tanıştı ve Vera isimli ilk oyununu sahneye taşıdı. 1887 yılından sonra yazarlık kariyerinde büyük bir ilerleme yaşadı ve birçok öykü ve romana imzasını attı.

Zorlu hayat koşullarına rağmen yaşamı boyunca başarılarıyla adından söz ettirdi. Ancak 30 Kasım 1900 yılında Paris’te bulunan bir otel odasında hayatına gözlerini yumdu.

 

Wilde’nin Sözlerinden Bir Tutam

Wilde’nin Sözleri

“Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri, kimseye inanmıyorum.”

“Kimse geçmişini geri satın alabilecek kadar zengin değildir.”

“Var olan her kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. En sıradan çiçeğin açması için dünyanın çile çekmesi gerekiyordu sanki.”

“Ruh yaşlı doğar fakat gençleşir; hayatın komedisi bu. Vücut da genç doğar gitgide yaşlanır. Bu da hayatın trajedisi.”

“Akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz ama yıldızlara bakıyor bazılarımız.”

“İnsan kendi kişiliğinde konuşurken çok az kendisidir, ona bir maske ver ve sana doğruyu söylesin.”

“Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir.”

Buna da Göz At

Close
Close