Okul Hayatında Başarılı Olmak İçin 10 Etkin Yöntem | Özçekim
Kültür - Sanat

Okul Hayatında Başarılı Olmak İçin 10 Etkin Yöntem

Henüz okulların açılmasına epey bir süre var. Yeni eğitim-öğretim sezonu 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak. Senin odandaki çalışma masan ise tüm motivasyonun için anahtar bir yardımcı. Okuldaki kariyerini bile etkiler. Bu yüzden de buranın düzeni önemli. Ama dahası da var. Her şey çalışma masasında bitmiyor. O halde haydi sana bazı ipuçları verelim.

Hedef İçin Görsel veya Figür

Hedef İçin Görsel veya Figür

Yakın arkadaşının sana aldığı güzel bir çiçek, bir figür mü var? Masanda dursun ve yorulduğun anlarda bakarak motive ol. Güzel bir tebessüm gelsin. Yok mu? Hiç sorun değil. İlham aldığın bir görsel de masanda olabilir. Mesela hayalini kurduğun üniversitenin fotoğrafı… Seni motive edecektir.

Su ve Bardak

Su ve Bardak

Her şey h2o’dan ibaret! Masanda bir sürahi ve su bardağı bulundurmaya özen göster. Tamam, çay – kahve yine iç ama zihnine en iyi gelecek içecek daima sudur.

Post It Kullan

Post It

Duvarına, sağa, sola post it’ler yapıştır. Motive olacağın sözler yaz. Mesela “Şimdi değil de ne zaman!” ve “En doğru zaman hemen şimdi!” gibi şeyler olabilir. Hatırlatıcı notlarını yukarıda da dediğimiz gibi akıllı telefonun veya ajanda aracılığı ile yapman daha doğru olacaktır.

Biraz Düzen

Düzen

Çalışma masanda en çok ihtiyacın olan malzemeleri direkt masanın üzerinde tut. İkinci derecede gerekli olanları üst çekmeceye, az kullanılan ama yine değerli olanları da alt çekmecende tut. Tabii masanın yapısına göre bu durumu değiştirebilirsin.

Telefon

Telefon

Akıllı telefonlarımız uzun zamandır her yerde! Derslerde elbette defter tutuyoruz. Ancak kritik, çalışman gereken kısımları, planlayıcı, programlayıcı olarak telefonunu kullanmak çok mantıklı olacaktır. Günlük planları yazmak için ajanda gibi düşünebilirsin.

Nemlendirme Cihazı

Nemlendirme Cihazı

Kendine bir iyilik yapıp odana nemlendirme cihazı almaya ne dersin? 100 lira civarlarında dahi internetten bulabilirsin. Aşırı pahalı bir şey değil. Ve nemli ortam, güzel nefes alışverişini beraberinde getirecek ve daha açık bir zihinle daha güzel çalışabileceksin.

Kalemlik

Kalemlik

Kalemlik hayat kurtarır! Hiç öyle hafife alma. Masanın üzerinde karman çorman duran kalemleri bir kalemlikte derlersen hem masanda alan tasarrufu sağlarsın, hem “Şu kırmızı kalem nereye kayboldu yahu!” gibi durumlarla karşılaşma ihtimalin azalır.

Pencere Önü Masa

Pencere Önü Masa

Bu imkana sahip olmak elbette bir lüks. Lakin onlardan birisiysen hemen yap! Dışarıyı görerek, gün ışığını doğrudan alarak çalışmak kadar güzel bir şey yok!

Molalara Dikkat

Molalara Dikkat

Çok mola vermek kadar hiç mola vermemek de büyük bir sorun. Hem odaklanmanı da etkiler. O yüzden 50 dakika çalışıp 10 dakika mola vermek gibi, sana uygun olan bir sistemle aralar verebilirsin. Ancak 10 dakika çalışıp 50 dakika mola verme. =)

Dosyala

Dosyala

Eminiz ki, pek çok kağıt parçaların vardır. Asla atmaman gereken, çok yer kaplayan, ancak bir yandan da kolay kolay işinin düşmeyeceği kağıtlar. İşte bunlar dosyalayıp saklamak için ideal.

Buna da Göz At

Close
Close