Mendil Satanların Farkında Olmadan Yaptıkları Müthiş Taktikler
Kültür - Sanat

O Mendil Nasıl Alınıyor? – Mendil Satanların Farkında Olmadan Yaptıkları Müthiş Taktik

Çok zor durumda, anlık olarak ihtiyacımız yoksa, sokakta mendil satan kişilerden ne kadar ısrar etseler de mendil almayız. Peki, mendil satan kişilerin kendilerinin bile farkında olmadıkları bir taktik uyguladıklarını biliyor muydunuz? Hem de ismi olan taktikler. Haydi, bunlara bakalım.

HRobert Cialdini’nin Hare Krishna Tekniği

Hare Krishna Tekniği

Eminiz mendil satan bir kişi Hare Krishna Tekniği uyguladığının farkında bile değil. Ama yaptığı bu. Şöyle ki, bazen mendil satan kişiler sen bankta, otobüste otururken yanına veya kucağına mendil koyup gidebilirler. Ve bu sürecin ardından birkaç dakika içerisinde geri dönerek mendili geri alırlar. Bu noktada sizin de mendili alma ihtimaliniz artar. Peki neden? Aslında tamamen psikolojik. Mendilden çıkıp başka bir örnekle durumu pekiştirelim. Mesela cebinde para yok ve bir arkadaşından 50 lira borç istiyorsun. Eğer bu kişi sana para verirse bir borçluluk hissetme hali meydana geliyor. Üzerinden zaman geçince senden ev kirasını tamamlayamadığı için dahi destek istese, mesela 600 TL… Eğer imkânın varsa direkt çıkarıp veriyorsun. Çünkü kendini az evvel de dediğimiz gibi borçlu hissediyoruz. O mendille de bir şekilde etkileşime geçince bu his psikolojik olarak oluşuyor.

Richard Thaler’ın Endowment Effect Tekniği

Endowment Effect Tekniği

Bu teknikte de borçlu hissetmenin yerine eşyanı değerli hissetme psikolojisi var. Mesela birisi 60 lira değerindeki çantasını değişiklik olsun diye senin 60 liralık çantanla takas etmek istese, kendi malını daha çok değerli hissettiğin için kabul etmezsin. Hatta kendi malın o kadar değerlidir ki, sonra başka biri çıkıp 150 liralık çantasını bile senin 60 liralık çantanla takas etmek istese, yine de kabul etmeme ihtimalin çok yüksek. İşte bu formül tam buradan vuruyor. Mendili yanına bırakan kişi geri döndüğünde, eğer o mendile bir temas dahi ettiysen alma eğiliminiz artar. Satıcı geri almaya yeltendiğinde zihnimizden “Bırak o mendili, benim mendilim” kafasına geliyor ve satın alıyoruz.

Sonuç Olarak

mendil satıcıları

İki taktiğin birleşmesiyle yıllardır mendil satıcıları bizleri etkiliyor. Farkında dahi olmadan bunu yapıyorlar. Tabii ki bu her zaman %100 çalışmayabilir. Ancak ekstradan bolca mendil satmalarını sağladıkları gerçek.

Peki bu numaralar sizi ne kadar etkiler? Zihniniz nereye kadar direnç gösterir? Yorumlarda konuyla alakalı anılarını ve fikirlerini bekliyoruz.

Buna da Göz At

Close
Close