Piramitler Nasıl Yapıldı? Bu Soruya Yeni Bir Cevap Geliyor!
Kültür - Sanat

Mısırlılar Bu Piramitleri Nasıl Yaptı? Bu Soruya Yeni Bir Cevap Geliyor!

Boyutu tam 139 metre! Gururla ayakta duran büyük piramitler! Dünya tarihinde insan yapımı olan en özel şey olduğu kesin. Tam 3871 yılda yapıldı. Peki bundan 4500 yıl kadar önceki bir süreçte taş ocaklarından ve çöl boyunca o geniş blokları insanlar nasıl taşıdı? İşin içinde gerçekten bir uzaylı parmağı olabilir mi? Yeni cevaplar ışığında bu konuyu haydi ele alalım.

Luksor, Mısır Günümüzün Luksor’unun (Luksor, Mısır’ın şehri) hemen kuzeyinde önemli bir ipucu bulundu.  Arkeologlar ilk defa iki basamaklı, eğimli rampanın kanıtlarını buldular. Her iki taraftaki bir kızak yoluyla taş ocağı bloklarının kaldırılmasına yardımcı olacak bu bulguların keşfedilmiş olması kafamızda bazı şeylerin oturması konusunda yardımcı oluyor. Bu rampalar açıkça kullanılmış ve çok sayıda delik açılmış. İnsan gücü ve halatların yardımıyla, tahta direkler, kızaktan yokuş yukarı kaldıraç için kullanılmış.

mısır piramitleri

Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir duyuruda, blokları taşımak ve çekmek için oluşturulan benzersiz bir sistemin açıkça kanıtı var. Rampalar soruya açık bir cevap gibi görünüyor ve arkeologlar uzun süredir piramidin inşası sırasında yoğun bir şekilde güvenebilecekleri bir teoriye kavuşuyorlar.

mısır piramitleri

Bir zamanlar mevsimlik işçilere ve Mısır’da değerli süs eşyası yapımında kullanılan yumuşak taş olan alabaster’in ocağına ev sahipliği yapan Hatnub’un yakınında basamaklar ve eğimler bulunmuş. Piramitlerin çoğu kireçtaşından yapılmış. Birçok heykel, yer ve duvar ise alabasterden yapılmıştır. Bu sistem en azından Khufu, namı diğer Keops’un saltanatına kadar uzanıyor. Bu, Khufu, döneminde, eski Mısırlıların çok dik yamaçlarla büyük taş bloklarını nasıl hareket ettireceklerini bildiği anlamına geliyor.

mısır piramitleri

Çalışmaların açıkça gösterdiği gibi, eski Mısırlıların piramitin 2.5 tonluk yapı taşlarını ve heykellerini çöl boyunca çekecek kadar büyük kızak ve halat kullandıkları tezi gayet muhtemel. Öyleyse, sürtünme sıkıntısını önemli ölçüde azaltmak için kumlara küçük miktarda su dökülebilir.  Bu da, bu iş için Mısırlıların ihtiyaç duydukları işçi sayısını neredeyse yarı yarıya azaltmasına izin veren bir taktik olarak kullanılabilir.

mısır piramitleri

Bu bulgular sence tatmin edici mi? Mısır piramitleri hakkında ve durum hakkındaki fikirlerini yorumlarda bekliyoruz.

Buna da Göz At

Close
Close