Nasa’da Bir Türk: Umut Yıldız | Özçekim
Kültür - SanatTeknoloji & Uzay

Matematikte Başarısızdı Ama Hayalleri Vardı: Şimdi Nasa’da Bir Türk: Umut Yıldız

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi anlamını taşıyan NASA, tüm dünya genelinde çalışmalarını yapmaya, uzay vb. tüm var oluşlar üzerine bilinmeyenleri açıklamaya devam ediyor. 5 bin kişilik bir ekipten oluşan Nasa’daki 6 Türk personeli ise uzaydaki gururumuz olmaya devam ediyor. Umut Yıldız, o Türklerden biri. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılarak Nasa’nın 2018 çalışmalarını anlatmış ve gurumuzu bir kez daha okşamasıyla gündeme gelmişti. Umut Yıldız’ın hikâyesi ise biraz farklı ve ilham verici. Ama’larla dolu bu hikâyenin herkese ilham olması dileğiyle…

Matematikte Başarısızdı. Ama…

Umut Yıldız

Umut Yıldız’ın hikâyesi, özellikle eğitim hayatına devam eden gençlerimize ışık olacak nitelikte. Umut Yıldız, ilkokul yıllarında başarılı bir öğrencilik geçirmiyor. Ordu doğumlu olan Yıldız’ın özellikle Matematik dersi notları oldukça düşük geliyor. Ancak Umut’un başka hayalleri devreye gidiyor. Fenni bilimlere, deneylere ve kitaplara oldukça ilgi duyuyor.

Sil Baştan…

Astronomiye olan ilgisi - Umut Yıldız

Astronomiye olan ilgisi ise tahmin edersiniz ki o yıllarda gelişiyor, yıldızları ezberliyor, uzayı merak ediyor. Sonrasında bu ilgi, hevesi geçerek bunu bir meslek haline getirme isteği haline geliyor. Astronom olmak için üniversite okuması gerektiğini fark ediyor.  Bu hayali kafaya koyduktan sonra her şeye sıfırdan başlıyor. Lise son sınıfa kadar karşılaştığı bütün dersleri bir senede sil baştan öğreniyor ki buna, pek de başarılı olmadığı Matematik de dâhil. Hatta en basit toplama-çıkarmalar bile.

Üniversiteyi Kazandı. Ama…

Çabaları, ilk tohumunu vermeye başlıyor. Umut, çalışmalarının karşılığını alarak Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü kazanıyor. İlk sene her şey çok güzel gidiyor ancak… Hayallerine kavuşmanın rahatlığı ve rehavetliği ile olacak ki ikinci yılda motivasyonunu kaybediyor. Başarısız oluyor ve derslerinden geçemiyor. 3. Senesinde ise iki yıl için İngiltere’ye gidiyor ama borada bir sene okuduktan sonra Türkiye’ye geri dönüyor.

Başarısızlığı Yenmek…

Başarısızlığı Yenmek

Toplamda Astronomi bölümünü 5 yılda bitiriyor. Astronomi bölümünün yanı sıra yan dal olarak da Matematik okuyarak Matematikteki başarısızlığını yeniyor. Mezun olduktan sonra Hollanda Groningen Üniversitesi ‘nde master yapıyor. Bu master’i Hollanda Leiden Üniversitesi’ndeki doktorası izliyor. Doktorasını bitirdikten sonra ise Amerika’ya gidiyor ve artık hayallerine kavuşarak NASA’da işe başlıyor.

Gezegenlere Robot Göndermek…

Gezegenlere Robot Göndermek

Umut Yıldız, Nasa’da farklı gezegenlere robot gönderen ekiplerde çalışıyor. Nasa ile ilgili sorulan sorulara ise Her alanın uzayla ilişkilendirilebileceğini ve NASA’da çalışmak için illa astronom olmanın zorunlu olmadığını söylüyor.

Hayallerinizin Mektubu

Umut Yıldız

Umut Yıldız, sosyal medyada #hayallerinizinmektubu hashtag’ı ile gençlerden gelen mektupları dinliyor. Ve ama’larla dolu hayatında olduğu gibi ne kadar ama olursa olsun hiç vazgeçmemek gerektiğini vurguluyor.

Umut Yıldız

 

 

 

 

 

Buna da Göz At

Close
Close