Madende Çalışmak | Uğur Kandemiroğlu Hikayesi | Özçekim
Kültür - Sanat

Madende Çalışmak Anlatılmaz, Yaşanır! – Uğur Kandemiroğlu’nun Hikâyesi

En zor meslek desek aklına ne gelir? Mesela kanalizasyon temizlemek çok rahatsız edici olabilir veya özel markaların maskotu olarak görev yapmak çok bunaltıcı olabilir. Ancak en azından hayatını riske atan özel bir durum yok.

Her an kendi canını kaybetme riskinin olduğu gibi arkadaşlarını kaybetmek de çok olağan. O yüzden burada çalışan insanlar ayrı bir psikolojiye sahip olabiliyor.

44 yaşındaki Uğur Kandemiroğlu da madende çalışan kişilerden sadece birisi. Anadolu Ajansı’na verdiği demeç oldukça ilgi çekici.

“Madende çalışmak anlatmakla olacak bir şey değil. Yaşamak lazım, çalışmak lazım, içine girmek lazım. Burada her an, anlık bir hata, bir anlık dalgınlıkla her şey olabiliyor. Biz çok arkadaş kaybettik madende. Çok can verdik. Madene giren adam, ocağa girdiği zaman dışarısıyla olan ilişkisini kesecek. Aklı dışarıda olan adamın başına burada her şey gelir. Helalleşip evden çıkacak. Diyecek ki “Allah’a emanet olun.”

Hanımı, Hayırlı İşler yerine Uğurlar Olsun, Allah’a Emanet Ol! Diyerek Sabahları Yolculuyor…

Madende Çalışmak

Yerin binlerce metre altında, kara elması bulmak için çabalamak oldukça zor. 13 yıldır bu mesleği yapmakta olan Uğur Kandemiroğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda Zonguldak havzasında ekmeğini taştan çıkartan bu kişilerden sadece bir tanesi.

Tek Lüksü, İşine Gitmeden Evvel İçtiği Bir Çay

İşine Gitmeden Evvel İçtiği Bir Çay

Sabah diğer maden işçileriyle birlikte henüz gün ağarmadan evinden çıkıp yola koyulan Uğur’un yola çıkmadan evvel içtiği bir bardak çayın dahi değerini biliyor Uğur. O da fener ve baret ışıkları ile aydınlanan “mutlak karanlık”ta ekmeğini çıkaranlardan birisi ve mesleğini çok seviyor. Birilerinin bu işi yapması lazım, ayrıca da rızkını buluyor. Bu yüzden şükrediyor.

Bu Memleketin Kömüre İhtiyacı var, Birileri Yapmalı…

Uğur Kandemiroğlu

Hata kabul etmeyen bu meslekte çalışmak veya sevdiğin birisinin çalışması konusunda neler düşünüyorsun? Eğer böyle birine sahipsen de duygularını bizlerle paylaşmanı merakla bekliyoruz…

Buna da Göz At

Close
Close