Kitap Satarak Geçimini Sağlayan Güzel Yürekli Murat | Özçekim
Kültür - Sanat

Kitap Satarak Geçimini Sağlayan Güzel Yürekli Murat: Okunmak İçin Lazım Kitaplar, Yakılmak İçin Değil!

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde lise eğitimine devam eden Murat Sökük; TRT Haber’e yaptığı açıklamalarla herkesi kendine hayran bıraktı.

Okul masraflarını karşılamak ve ailesine destek olmak için kitap satan güzel kalpli Murat, ona “Kitapları Nereden Temin Ettin?” diye sorulunca, tüm Türkiye’nin gözlerini dolduran bir cevap verdi.

“Babama okuldan vermişler yak diye. Ben de yaktırmadım. Getirdim satıyorum. Okunması lazım. Okunmak için lazım kitaplar, yakılmak için değil.”

 

Murat’ın yardım beklemek yerine yardım etmek için can atan halleri, vefası ve tertemiz gönlü ise adeta kameraya yansıyordu. “Başka çarem yok. Durumum iyi olsaydı, kitapları bağışlardım.”

Kitapları tanesi 2 liradan satan Murat’ın videosu, Türkiye’nin gündemine oturdu. Videoyu izleyen birçok kişi Murat’a yardım etmek için harekete geçti. Murat’a yardım etmek isteyenlerden biri de Kastamonu Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin idi.

Deniz Pişkin, Murat’ı ve babasını ofisinde ağırlayarak eğitimi için tüm yardımları karşılayacağını belirtti. Kaymakam Deniz Pişmiş, “Bana da bir Kaymakam yardımcı olmuştu öyle okudum ben de sana yardımcı olmayı çok isterim.” dedi.

Murat Sökük

 

Kaymakamlık, Murat’a yardımcı olmak isteyen herkes için bir banka hesabı açtı. Hesap bilgileri şu şekilde:

Murat’a yardımcı olmak

 

Hayat damarlarımıza güç verdin; umut ektin, bize vefayı gösterdin, içimizi önce burktun sonra ısıttın, bize hayatı, umudu, azmi hatırlattın Murat… Yolun açık olsun…

 Murat

Buna da Göz At

Close
Close