Kitap Okumaya Vaktim Yok Diyenler: İşte En Sıra Dışı Okur
Kültür - Sanat

Kitap Okumaya Vaktim Yok Diyenler Dikkat, İşte En Sıra Dışı Okur

Kitap okumayı sever misin? Dur tahmin edelim, aslında seversin. Peki, en son ne zaman bir kitabı baştan sona okumuştun? Dur, bunu da tahmin edelim, aslında başladın, başladın ama bitirmeye bir türlü vaktin olmadı değil mi? Kitap okumayı her ne kadar çok sevsen de ona bir türlü vakit bulamıyorsun. Peki, sana öyle bir hikâye anlatsak ki olmayan vakti oldurdu ve koyun otlatırken 3000 kitap okuyarak Kültür Bakanlığı tarafından “sıra dışı okur” seçildi. Gel, o hikâyeye birlikte göz atalım:

“Kitap, Benim Odak Noktamdı”

sıra dışı okur

Bedriye Berber Ergin, 57 yaşında. Bilecik-Gölpazarı Kurşunlu köyünde yaşıyor. 5 yaşında annesini kaybedince, oyalanacak, hayata tutunacak bir şey aramış. Ve kelimelerin büyülü dünyasıyla o esnada tanışmış. Önce kendi kendine okumayı öğrenmiş sonra da hiç de kolay olmayan okuma alışkanlığını kazanmış, ilerleyen yıllarda da o alışkanlığını hiç bırakmamış. Ona sorulduğunda, “Kitap, benim odak noktamdı.” diyor. Koyun otlatırken, tarlada, evde; tüm ilerini kitap okumaya göre ayarlarmış.

“Okumam İçin Bana Acilen Koyun Lazım!”

Bedriye Hanım

Bedriye Hanım evlendiği zaman, bundan sonrasında nasıl okuyacağını uzun uzun düşünür olmuş. Evlenince iş yükü artıyor, ne yapar, nasıl ortam-zaman bulurum diye düşünedursun, ilk zamanlar pek ortam bulamadan gizli gizli okumaya devam etmiş. Sonra bir gün komşusunu yün eğirir hem de koyunlarını güderken görmüş. İşte o zaman demiş ki “Kitap okuyabilmem için bana acilen koyun lazım!” Hikâyesinin devamını, kendisi şöyle anlatıyor: “İkiz koyun buldum onları çoğalttım, sadece kitap okumak için. Büyükbaş hayvanlarımın yanında 17 yıl küçükbaş hayvan baktım ama ben sadece kitaplarla mutlu oldum. Hayatımda sadece kitap vardı, tarlada kitap okurken dinlenirdim.”

Kültür Bakanlığı Seçti: Sıra Dışı Okur

Sıra Dışı Okur

Bilecik’te kurulan pazarlarda Bedriye Hanım da tezgâh açarmış ve kitapları da hep tezgâhın yanında dururmuş. Bir gün tezgâha bir müşteri yaklaşmış ve kitapların kimin olduğunu sormuş. Bedriye Hanım da “Benim!” deyince, müşteri kadın; Bedriye Hanım’ı kütüphaneye davet etmiş. Meğer müşteri kadın yeni atanan Bilecik İl Kütüphanesi Müdiresi’nden başkası değilmiş. İlk davetten sonra Bedriye Hanım, kütüphanenin müdavimi olmuş. Vakit buldukça merkeze gidip kitap almış, değiştirmiş; derken üç sene sonunda “En Çok Kitap Okuyan Yetişkin” ödülüne layık görülmüş. Hikâyesi Kültür Bakanlığı’na sunulunca “Sıra Dışı Okur” unvanına layık görülmüş.

Köyümden Ayrılmadan Dünyayı Gezdim

Dünyayı Gezdim

Bugüne kadar 3000’den fazla okuyan Bedriye Berber Ergin, kitap okuma aşkını şöyle anlatıyor: “Kadınların mutlaka okuması lazım. Hem de çok okumalılar. Evde evlilik programları izlemek yerine kitap okusunlar. Okumayan kadınlara o kadar acıyorum ki çünkü ne kaybettiklerinin farkında değiller. Ben kitap okumaya başladığımda on an köyümden ayrılıyorum. O kitapta ne yazılmışsa, İrlanda mı? Almanya mı? orada oluyorum. Kitabı kapattığımda ise köyüme dönüyorum. Evdeki kitaplığımda yüzlerce kitabım bulunuyor.” Bedriye Hanım, yıllar önce okuduğu bir kitaptan etkilenerek Facebook’ta “Bedriye’den Sofranıza” diye bir sayfa da açmış ve köy ürünlerini oradan satıyor.

Sevgili Özçekim okuru; vakit her zaman vardır. Kitaplarla başka dünyaların kapısını tıklamanın vakti her zaman da olacaktır… Sen geçen ay kaç kitap okudun?

vakit

 

 

Buna da Göz At

Close
Close