Kafka'dan İnsanlık İle İlgili İlham Verici Tespitler | Özçekim
Kültür - Sanat

Kafka’dan İnsanlık İle İlgili İlham Verici Tespitler

20.yüzyılın en büyük yazarları arasında yer alıyor. Genel olarak hüzünlü olsa da bu karamsarlığını eserlerine en güzel şekilde yansıtan, kendi dünyasından çıkmadan hayatına yön veren bir yazar. Franz Kafka… Bazı romanları onun edebiyat dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Dönüşüm, Şato, Milena’ya Mektuplar…

 

Kafka’nın Hayatından Derlemeler

Prag, Çekya’da 3 Temmuz 1883 yılında dünyaya gelmiştir. Karamsar bir insan olmasının elbette nedenleri vardı, hayatı çok düzgün ilerlememişti. İki erkek, üç kız kardeşini küçük yaşta kaybetti. Ailevi sorunlar ve toplumsal baskılar sonucunda içe dönük bir şekilde büyüdü. Alman okullarında eğitim gören Kafka, 1893 yılında Avusturya Lisesinde eğitimine devam etti. Bu gelişme onun daha çok yalnızlaşmasına neden oldu. Çek kökenli bir aileden gelmesine rağmen Almanca’yı anadili gibi konuşabiliyordu. Bu sebepten dolayı ne tam olarak Çek olarak kabul edildi ne de Alman… Üniversiteyi Prag’ta Kari Ferdinand Üniversitesinin Hukuk Fakültesinde okudu. Prag’ta aldığı eğitim sırasında Alman edebiyatına ilgi duymaya başladı ve edebiyatla ilgilenmeye başladı. Öğrenci olduğu dönemde tiyatro ile de ilgilendi ve ilk öyküsü olma özelliğini taşıyan “Bir Savaşın Tasviri” adlı eserini yazdı. Hukuk eğitimini doktora ile tamamlayıp, bir yıl boyunca stajyer avukatlık yaptı. Daha sonrasında sigorta şirketinde çalışmaya başladı. Gündüzleri işi ile ilgilenirken geceleri yazmaya devam etti. Felice Bauer ile üç kez nişanlanıp ayrıldı ve evlenmedi. Evlenmemesinin sebebini ise “yazmak için yalnız kalmaya ihtiyacım var” diyerek açıkladı.

Verem Peşini Bırakmadı

1917 yılında verem hastalığına yakalandığını öğrendi. Kafka, geçirdiği ağır hastalıktan dolayı hastaneye kaldırıldı. 1920 yılında Milena Jesenska ile tanıştı. Üç yıl boyunca mektuplaştılar ve sadece iki defa görüştüler. Bu durum Franz Kafka’yı çok üzdü ancak üzüntüsü eserlerini olumlu yönde etkiledi. 1922 yılında emekli oldu ve sağlık durumu daha kötüye gitmeye başlamıştı. 3 Haziran 1924 yılında Viyana yakınlarında aramızdan ayrıldı.

Franz Kafka’dan Tespitler

1.

“İnsanın asıl olarak iki günahı vardır, diğerleri bunlardan kaynaklanır: Sabırsızlık ve tembellik.”

2.

“Kötü davranmak bizden istenir; iyi davranmak ise, zaten içimizdedir.”

3.

“Yaşama başladığın anda iki ödev: Sınırlarını her an daraltmak ve bu sınırları aştığın anlarda da gizlenmeyi başarıp başaramadığını her an sorgulamak.”

4.

“Doğru yol gergin bir ip boyunca ilerler; yükseğe değil, yerin az üzerine gerilmiştir bu ip. Üzerinde ilerlemekten çok insanı çelmelemek için çekilmiş gibidir.”

5.

“Hayata ve anlama tutunmak için harcadığım çabayla Mısır’daki piramitleri tek başıma inşa edebilirdim.”

6.

“Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz.”

7.

“Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor.”

Buna da Göz At

Close
Close