İyi Ki Doğdun Tarihin Tozlu Sesi İlber Ortaylı! | Özçekim
Kültür - Sanat

İyi Ki Doğdun Tarihin Tozlu Sesi İlber Ortaylı!

 

1947 tarihinde, bugün dünyaya gelen ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı’nın 71. Yaşını saygı ve sevgiyle kutluyoruz.

İlber Ortaylı kimdir?

İlber Ortaylı

21 Mayıs 1947 yılında, Avusturya’da dünyaya geldi. Doğumundan iki yıl sonra ailesiyle ülkeye döndüler. İstanbul Avusturya Lisesi’nde ve Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitim gördü. Akademik kariyerine Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirerek başladı.

 

Kimlerden eğitim görmedi ki!

İlber Ortaylı

Şerif Mardin, Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray, İlhan Tekeli, Mübeccel Kıray gibi birbirinden önemli insanlardan eğitim gördü.

 

Eğitim gördüğü, çalıştığı üniversitelerde yok, yok!

İlber Ortaylı

Viyana Üniversitesi’nde Slav ve doğu Avrupa dilleri hakkında öğrenim gördü. Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık ile yüksek lisansını yaptı. 1989 yılında Türkiye’ye döndü ve profesör oldu. Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinin idare tarihi anabilim dalının başkanlığını yaptı.

Galatasaray Üniversitesi’nde, Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Çalıştığı dönem boyunca hukuk fakültelerinde derslere girdi. Topkapı Sarayı’nda 7 yıl boyunca müdürlük yaptı.

 

Birçok eser yazdı, birçok televizyon programı yaptı.

İlber Ortaylı

Hayatı boyunca birçok ödül alan ilber Ortaylı, İlber Ortaylı ile İlber Ortaylı ile tarih dersleri, İlber Ortaylı ile zaman kaybolmaz, Her zaman programlarını yapmış. Birçok gazetenin de yazarlığını yapmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda İktisadî ve Sosyal Değişim, Tarihin Işığında, Defterimden Portreler ve Kırk Ambar Sohbetleri gibi 42 kitap yazdı.

 Tarihe ve toplumlara yaptığı bütün katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Nice güzel yaşlara, iyi ki doğdun İlber Hoca!

İlber Hoca

Buna da Göz At

Close
Close