İşinde Başarılı ve Mutlu Olmanın Püf Noktaları | Özçekim
Kültür - Sanat

İşinde Başarılı ve Mutlu Olmanın Püf Noktaları

Hepimizin hayatında, okul döneminin akabinde bir işe girme durumu söz konusu oluyor. İyi bir iş, sigorta, garantili bir hayat hayallerimizi süslese de, okuduğumuz okul, tutmayan puanlar, var olmayan torpille başkalarının önümüze geçebilme ihtimali gibi durumlar sebebiyle tam mutlu bir iş hayatına sahip olamayabiliyoruz. Peki, adım adım bakarsak neleri, nasıl yapabiliriz?

Ne İstediğini Bil

Ne İstediğini Bil

Öncelikle ne istediğini okul yıllarından iyi bilmen lazım. Geç kaldıysan da endişelenme. Hala fırsat var. Hobilerin neyse, bunlardan para kazanmak elbette rüya gibi olacaktır. O halde geçelim ikinci maddeye.

Ne Üzerinde Çok İyi Olduğunu Bul

Ne Üzerinde Çok İyi Olduğunu Bul

Nelerden hoşlanıyorsun? Diyelim ki video oyunlardan hoşlanıyorsun. O halde senin için bir oyun firmasında çalışmak çok keyifli olabilir. Düşünsenize, PlayStation’dan oyun oynayarak, bunları yorumlayarak, inceleyerek gününüz geçiyor, bir de üzerine para kazanıyorsunuz! Bu mükemmel olmaz mı? Ben PlayStation’dan anlamam ve hoşlanmam ki demeyin. Hukuk olur, sağlık sektörü olur, spor üzerine bir iş, belki bir spor salonunda antrenör olmak olur. Burada önemli olan tek şey, sevdiğiniz şeyin üzerinden ilerlemek.

Kendine Güven

Kendine Güven

Özgüven, her şeyin ama her şeyin başı. Belki diğerlerine göre kat kat daha dolu olsanız da özgüveniniz düşük olursa x kişinin yaptığı işte daha alt pozisyonlarda kalmak kaçınılmaz olur. Aman ego ile özgüveni karıştırmayın. Mutlaka etrafına saygılı ve güleryüzlü, ama güveni yerinde olan kişilerden olmaya çalışın. Bakın Bill Gates’e, bakın Steve Jobs’a… Ortak özellikleri mütevazi, sade giyim, güzel bir iletişim ve başarı.

Başkalarından Öğren

Başkalarından Öğren

Bilmemek ayıp değil. Artık hala bunu tartışıyor olmamız komik. Yeni işinizdeki kişilerden bir şeyleri öğrenmeye çekinmemeniz gerektiği gibi “ya yanlış anlaşılırsam?” diye korkuya da sürüklenmeyin. Ancak unutmayın, Google da var! Sağa sola sormadan önce bir bakın, eğer işinizi çözüyorsa her şeyi soran insan olmaktansa bu daha doğru bir yaklaşım olabilir.

Denemekte Israr Et

Denemekte Israr Et

Olmadı mı? Hata mı yaptın? Emin ol en üst düzey CEO’lar dahi hata yapıyorlar. Hata insana mahsus. Önemli olan aynı hataları tekrarlamamaya özen göstermek. Yoksa her YENİ hata, bir fırsattır. Yeni bir öğrenme şansıdır. Kırılgan olma.

Kendini Ada

Kendini Ada

Vaktini verimli harcamak oldukça önemli. Kendini adayıp çalışınca hem zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın, çünkü çok keyif alırsın; hem de gelişimin çok daha hızlı ve kaliteli bir yönde seyir eder.

Her Şeyi Tutkuyla Yap

Her Şeyi Tutkuyla Yap

Tutkunun çözemeyeceği hiçbir şey yok. Umutsuz aşk vakaları hariç. Arkadaşlarınla geçirdiğin zamanda kendini ver, çalışırken kendini ver, bir şey okurken, film izlerken, yeni yerler gezip keşfederken kendini ver. Hayatın her alanında tutkulu, meraklı ve öğrenmeye açık olmak, iş hayatında da basamakları çok daha hızlı tırmanmanı mutlak sağlayacaktır.

Buna da Göz At

Close
Close