İlham Veren Müzikler | Özçekim
Kültür - Sanat

İlham Veren Müzikler

Müzik ruhun gıdasıdır derler. Duygularımızı yansıtma şekillerinden birisidir müzik. Kimi zaman düşündürür, kimi zaman gülümsetir, kimi zaman ağlatır ve bazen de ilham verir. Anlık girdiğimiz ruh hali içerisinde dinlediğimiz müzikler kendimizi daha rahat, mutlu ve huzurlu hissedebiliriz. Bize hissettirdiklerinden ötürü müziğin önemli bir yeri vardır hayatımızda. Her müziğin bir hikâyesi de vardır aslında. Dinlerken bizi de içine aldığı bir hikâye ya da kendi hayallerimize doğru gittiğimiz anlardan oluşmaktadır müzik. Peki, ilham verecek müzikler neler bir göz atalım.

Beethoven-Für Elise

Beethoven-Für Elise

Klasik müziğin en önemli parçalarından biridir Für Elise. Piyanonun verdiği huzuru dinlemeye başladığınızda hissedebilirsiniz. Naif bir eserdir Für Elise. Sakin anlarınızda, düşüncelere dalıp hayal aleminde dolaştığınız zamanlarda açabilirsiniz bu parçayı. Müziğin sakinliğiyle kolay düşünebilir hatta düşüncelerinizde çözüme ulaşabileceğiniz noktalara gelebilirsiniz.

Luigi Boccherini-Minuet

Luigi Boccherini-Minuet

Diyelim ki kütüphanenizdeki tüm kitapları indirdiniz ve onları düzenliyorsunuz ya da çiçeklerinizle ilgileniyorsunuz, bavul hazırlıyorsunuz veya bir masa kurmaya çalışıyorsunuz. Bu tarz eylemlerde bulunduğunuzda kesinlikle Minuet’i dinleyebilirsiniz. Naif bir şekilde kattı hareket, kemanı duyumsadığınız yerlerde işinize daha da odaklanabilir ve keyifle işinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Mozart – Magic Flute

Mozart - Magic Flute

Hani bazen oturup hayatımızı, geleceğimizi düşünürüz ya işte o zamanların müziği Magic Flute olabilir. Hafif bir şekilde başlayan zaman zaman yükselen ve zaman zaman sakinleyen bu eser kendimizi dinlerken bize eşlik edebilecek türden. Kahvenizi alıp cam kenarında geçerek kendiniz için ayırdığınız vakti Magic Flute ile değerlendirebilirsiniz.

Tchaikovsky – Waltz of the Flowers

Tchaikovsky - Waltz of the Flowers

Bir şeyler karalamak, çizmek, yazmak gibi zamanlarda size heyecan katacak bir klasik Waltz of the Flowers. Hatta dinlerken renk renk çiçeklerle dolu bir ormanın içerisinde dolandığınızı, yanınızdan bir ceylanın koşarak geçtiğini ve kuşların uçuştuğunu hissedebilirsiniz. Sizi masalsı bir dünyaya götürebilecek bu müzik işinize ilham da olabilir. Yapabileceğinize destek olur ve hayal etmenizi kolaylaştırır.

Handel – Sarabande

Handel – Sarabande

Her zaman kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Yorucu bir günün ardından hislerinize ortak olabilecek tarzda müzikler dinlemek iyi gelebilir. İşte onlardan biri de Sarabande olabilir. Hüzünlü bir müzik ama bir yandan da her şeyin düzeleceğini hissedebilirsiniz. Modunuzun biraz daha düşük olduğu zamanlarda dinleyebileceğiniz türden.

 

Buna da Göz At

Close
Close