Hurda Parçalarından Uçağını Üretti | 68 Yıldır Çalışıyor
Kültür - Sanat

Hurda Parçalardan Uçağını Üretti, Gökyüzünde Süzüldü. – 68 Yıldır Süzülmeye Devam Ediyor

Gökyüzü, uçmak, gökler pek çoğumuzun hayali ve tutkusu. Özçekim’in “Uçmak” temalı sayısı olan 8. Sayımız Kasım – Aralık, dergi satılan yerlerde seni beklemeye devam ediyor. Bugünkü yazımızda ise Aytekin Turgut’un göklerle olan hikayesini ele alacağız. Başlayalım.

Bütçesi Yetmiyordu, Hurdalardan Aldı

Bütçesi Yetmiyordu, Hurdalardan Aldı

Aytekin Turgut’un asıl mesleği diş hekimliği. Yaşı ise 72. Bundan tamı tamına 29 yıl öncesinde Türk Hava Kurumu’ndan (THK) satın aldığı bir uçağı var. 1950 model olan bu uçakla çocukluğunun uçma hayalini dibine  kadar gerçekleştiriyor. Anadolu Ajansı, kendisi ile bir röportaj gerçekleştirmiş. Değerli anlatımını, kendi ağzından aktaralım;

Türk Hava Kurumu’nda o yıllar uçak satılıyordu. Yalnız bunlar bakımsız hurdaya ayrılmış uçaklardı. Bunlardan aldım. Evin arka tarafında geniş bir teras var, oraya çıkarttım. Bütün parçalarını söktüm. Parçalarını da THK’dan aldım. Evin balkonunda teknik arkadaşların da zaman zaman yardımıyla biz bunu 8 ayda tamamladık. Esas imalat tarihi 1950 ama 1990’da biz bunu yeniden revize ettik. Bütün parçaları değişti. Ondan sonra da o saatten bu saate kadar da uçuşumuzu yapıyoruz.

Uçak Tam 68 Yaşında!

Uçak Tam 68 Yaşında

Onardığı uçak 1950’den kalma yani 68 yaşında. Kendisinden sadece 4 yıl daha genç olan bu uçağı terasında onarmak için çok çaba sarf etmiş. İlk aldığında Piper PA tipi uçağı adeta bir hurda imiş ve kullanılamaz haldeymiş. Ancak bir bir uçağın parçalarını elden geçirmesi sayesinde uçağın her parçasını orijinaline uygun hale getirmeyi başardı.

Sen de Hayalinin Peşinden Koş

Sen de Hayalinin Peşinden Koş

İster uç, ister yaz, ister çiz. Ama bir şekilde üret. Hayallerin peşinden koşmayı bıraktığımız an yaşlanmaya başlarız. Peki senin hayalin ne? Ve bu hayal uğruna bir şeyler yapıyor musun? Yorumlarda tartışalım.

Buna da Göz At

Close
Close