Hem Stresi Az, Hem Kazancı Bol 5 Nefis Meslek | Özçekim
Kültür - Sanat

Hem Stresi Az, Hem Kazancı Bol 5 Nefis Meslek

Ülkenin çoğu asgari ücretle çalışmakta. Böyle olmayanlar da genellikle çok fazla para kazanamayabiliyor. Ve işlerini yaparken oldukça yorulup yıpranabilme düzeyleri de oldukça fazla. Bugün ise ele birbirinden özel 5 mesleği ele aldık. Bunlar hem çok yorucu ve yıpratıcı değiller hem de oldukça güzel kazandırabiliyorlar. Elbette düzgün ve zor bir eğitim süreci sonunda bu meslekleri icra edebilmek mümkün. Yani elini kolunu sallayan yapamaz. Ancak yine de keyifli olan bu mesleklere haydi beraber bakalım.

5- Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz Hastalıkları Uzmanı

ABD Ortalama Kazancı: 113,010$

Türkiye’deki kazançlar büyük ölçüde bu denli yüksek değil. Öncelikle bu konuda anlaşalım. Ancak yine de standartların çok üzerinde. Bu tüm meslek grupları için geçerli. Göz çok kritik bir organımız ve bunla alakalı hastalıklardan görme problemlerine, yanmalardan, bozulmaya kadar her türlü problemimizde gerekli kontrolü yapıp doğru tedavi yöntemini uygulayan meslek grubu diyebiliriz.

4- Fizikçi

Fizikçi

ABD Ortalama Kazancı: 117,300$

Üniversitede hoca olabilirler, özel sektörde çalışabilirler. Aslında fizikçilik ucu bucağı olmayan bir meslek. Sonuçta Einstein da bir Fizikçi idi. Yani yapılabileceklerin sınırı yok. Fizik yasaları ve fenomenlerini uygulamak için geliştirilen teoriler, yapılan çeşitli gözlem ve deneyler de oldukça önemlidir.

3- Hukuk Öğretim Görevlisi

Hukuk Öğretim Görevlisi

ABD Ortalama Kazancı: 126,270$

Adalet ve hukuk konuları hakkında dersler veren kişilerdir. Aynı zamanda makale de yazıp, insanlığa faydalı çalışmalarda bulunurlar.

2- Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticisi

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticisi

ABD Ortalama Kazancı: 136,280$

Yaptıkları temel işleri şöyle sıralayabiliriz.

*Bilgisayar sistemlerini analiz ederek, kurulum ve yapılandırma desteği vermektedir.

*Genel olarak gerekli bakım ve yedekleme işlemlerini uygular.

*Güvenlik için gerekli olan yazılım ve takipleri gerçekleştirir.

*Şirket içerisinde ya da şirket ile dış bağlantılar arasında mail trafiğini ele alır.

*Filtreleme işlemi yapar.

1- Ortodonti Uzmanı

Ortodonti Uzmanı

ABD Ortalama Kazancı: 201,030$

Diş, ağız ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşan ortodontistler, öncelikli olarak 5 yıllık Diş Hekimliği eğitiminden sonra en az 4 yıllık Ortodonti uzmanlık veya doktora programına katılırlar. Bu süreç sonucunda da uzmanlık tezi hazırlayarak ve gerekli sınavları geçerek uzmanlık kazanırlar.

Buna da Göz At

Close
Close