Hayatımızı Pozitif Bir Şekilde Etkileyen Renkler | Özçekim
Kültür - Sanat

Hayatımızı Pozitif Bir Şekilde Etkileyen Renkler Neler?

Herkesin sevdiği bir renk vardır ve renklerin ifade ettiği birçok anlam da bulunmaktadır. Farkında olmasak da günlük yaşamımızda renkler bizi etkilemektedir. Çünkü renkler doğanın içerisine karışmaktadır. Bazılarının olumlu bazılarının ise olumsuz anlamları ve etkileri bulunmaktadır. Çalışma ortamımıza ve rutin hayatımıza da önemli etkileri bulunan bu renklerden bakalım hangileri olumlu etkiler bırakıyor.

Mavi

Mavi

Gökyüzünün, denizin rengi olan mavi karşımıza sık sık çıkan renklerden birisi. Ufku simgelen bu renk bizlere sınırsızlığı da anımsatabilir. Birçok anlamı barındıran mavi sakinliği temsil etmektedir. Bunun temel sebeplerinden birisi de doğanın içerisinde bir renk olmasıdır. Mutluluk ve huzur veren bu doğanın rengine ressamların çok fazla başvurduğunu da söyleyebiliriz.

Yeşil

Yeşil

Bir diğer doğa rengimiz yeşil. Dağların, ağaçların ve birçok bitkinin rengi olan yeşil doğaya güzellik katmaktadır. Bu yüzden de yeşilin insan üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Yeşilin doğayı yansıtan bir renk olmasından rahatlatıcı olduğunu söyleyebiliriz. Doğa insana huzur ve rahatlık vermektedir. Yeşil aynı zamanda kreatif olmak için önemli bir etkiye sahiptir. Bu da rahatlatıcı bir etki sunmasından gelmektedir.

Kahverengi

Kahverengi

Doğada huzuru bulmaya devam ediyoruz. Sıradaki rengimiz kahverengi. Toprağın rengi olan kahverengi hareketi temsil etmektedir. Hareketi hızlandırmaktadır. Bu yüzden de bir canlılık getirir. Kahverengi aynı zamanda planlı ve sistemli olmanın rengidir. Olumlu yönlerini söylediğimiz kahverengi rahatı ve huzuru temsil ederken resmiyetten uzak bir imaj vermektedir. Doğanın bu rengini huzur ve rahat hissetmek için kullanırken ciddiyet geren ortamlarda daha az kullanmanız faydalı olabilir.

Pembe

Pembe

Yaşam dolu bir diğer rengimiz pembe. Güneş sabah doğarken ve akşam batarken ortaya çıkan muhteşem görüntüye görsellik katan renklerden biri de pembedir. Bu durumda bize enerji vermektedir. Tabii pembe rengi enerjisini aynı zamanda kırmızıdan da almaktadır. Kırmızıya göre ise daha yumuşak bir renktir. Pembe hayallerimizi süsleyen bir renk olarak hayatımıza olumlu bir anlam da katmaktadır. Pembenin hayallerimizi simgelemenin yanında saf bir yönü de bulunmaktadır. Olumlu bir yaşamı ve hayalleri simgeleyen pembe pozitif etkileriyle hayatımıza renk katmaktadır.

Buna da Göz At

Close
Close