Haçlılara Karşı Zafer Kazanmış 5 Önemli Komutan | Özçekim
Kültür - Sanat

Haçlılara Karşı Zafer Kazanmış 5 Önemli Komutan

Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri Haçlı Seferleri’dir. Katolik Hıristiyan dünyasının farklı dönemlerde yaşamış Papa’ların çağrılarıyla güçlerini birleştirip, Kudüs, Endülüs ve Balkanlar’daki Müslüman hakimiyeti kırmak amacıyla düzenlediği seferlere denirler ve binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanmışlardır.

Gelin birlikte Haçlılara karşı zafer kazanmış olan 5 önemli komutanı inceleyelim!

Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid

Yıldırım Bayezid

Avrupa’daki Osmanlı ilerleyişine dur demek isteyen Macar Kralı Sigismund, Fransız, İngiliz, İskoç, Alman, Leh, Macar, İtalyan, Flaman ve Rodos Şövalyelerinden bir araya getirdiği Haçlı ordusuyla Niğbolu Kalesi’ni kuşatmıştır. Bu esnada İstanbul’u kuşatmakta olan Sultan I.Bayezid, süratle kuşatmayı kaldırarak Niğbolu önlerine gelir (1396) ve burada Haçlı ordularını mağlup etmeyi başarır! Bu başarısından ötürü artık “Yıldırım” Bayezid olarak anılacaktır.

Murabıtlar Emiri Yusuf Bin Taşfin

Yusuf Bin Taşfin

Fas’ta kurulmuş bir devlet olan Murabıtlar’ın yetenekli hükümdarı ve komutanı Yusuf bin Taşfin, İspanya’da ilerlemekte olan Haçlı/Kastilyalı ordularını Zellaka Muharebesinde (1086) inanılmaz bir mağlubiyete uğratmayı başararak Haçlılara ağır bir darbe indirmiştir! Ancak Haçlıların bu seferi, Kudüs’ü almak için düzenlenen Haçlı Seferlerinden ayrı tutulmalıdır.

Musul ve Halep Atabeyi İmadeddin Zengi

İmadeddin Zengi

Selçuklu Emiri ve Musul ile Halep Atabeyi İmadeddin Zengi, tarihte Kudüs’ü ele geçirmek için Orta Doğu’ya gelen Haçlıları mağlup etmeyi başarmış ilk Müslüman komutandır. Birinci Haçlı Seferi’nden sonra Suriye, Filistin ve Kilikya’da kurulmuş Haçlı devletlerinin ilki olan Urfa Kontluğunu ortadan kaldırmayı başararak, Müslümanların Haçlıları mağlup edebileceklerine inandıran ilk komutandır. (1144)

El-Melik’ül Eşref Halil

Eşref Halil

El-Melik’ül Eşref Halil, meşhur Memluk Sultanlarından Seyfeddin Kalavun’un büyük oğludur. 3 yıl gibi kısa bir süre hükümdarlık yapmış olmasına rağmen, Filistin’de Haçlıların elinde bulunan son şehir olan Akka’yı fethederek 200 yıl boyunca İslam dünyasına kan kusturmuş Haçlı egemenliğine son vermiştir.

Selahaddin Eyyubi

Selahaddin Eyyubi

Böyle bir liste yapılacaksa, şüphesiz ki ilk sıraya Selahaddin Eyyubi’nin adı yazılır. Çünkü kendisi önce Kudüs Krallığı ordularını Hıttin Savaşı’nda mağlup edip Kralı esir almış, Kudüs’ü ele geçirmiş, sonra da İkinci Haçlı Seferlerini düzenleyen İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard ve Fransa Kralı Philippe-Augusté ile mücadele ederek Haçlıları eli boş göndermeyi başarmış bir isimdir! Bu başarılarından dolayı İslam dünyasında Fatih Sultan Mehmet ile beraber en prestijli komutanlardan biri olarak kabul edilir.

Buna da Göz At

Close
Close