Gezegenimiz Dünya | Dünya Hakkında Bilinmeyenler | Özçekim
Kültür - Sanat

Gezegenimiz Dünya

Dünya güneş sisteminde yer alan ve güneşe en yakın olan üçüncü gezegendir. Gezegenler arasında da canlı bir hayatın olduğu bilinen tek gezegendir. Dünya güneşin etrafındaki dönüşünü 365 gün 5 saat 48 dakika ve 46 saniyede tamamlar. Güneşin etrafında dönen dünyada mevsimler oluşur. Kendi etrafında döndüğünde ise gece ve gündüz oluşur.

Peki, dünyanın dönüşünü neden hissetmeyiz?

dünyanın dönüşünü neden hissetmeyiz

Siz bu yazıyı okurken dünya dönmeye devam ediyor ve siz olduğunuz yerde sabit kalarak aslında seyahat ediyorsunuz. Gezegenimiz dünya kendi etrafında dönerken bu dönüşü hissetmeyiz çünkü dünya ile birlikte atmosferde dönmektedir. Gezegenimizde ki atmosferde ise azot ve oksijen bulunmaktadır.

Peki diğer gezegenlerde neden oksijen yok?

diğer gezegenlerde neden oksijen yok

Oksijen oluşumunun temel sistemi tam anlamıyla anlaşılmış olmasa da Dünyada ki atmosfer kütle çekimi sayesinde tutulur ve uzaydaki boşluğa dağılmaz. Diğer gezegenlerde ise atmosfer yoktur ve atmosferin oluşabilmesi için birçok sürecin bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu oluşum süreçlerindeki dengeleri gezegenler koruyamadıkları için oksijen uzay boşluğuna dağılır.

Peki, uzay boşluğunda ne var?

uzay boşluğu

Evren bir boşluktan oluşmaktadır. Her canlı, her varlık uzayın içerisindedir. Uzayda pek çok gezegen, yıldız ve cisim bulunmaktadır. Geçmişten bugüne bulunan gezegenler, keşfedilen yıldızlar buluşlarını günümüzde de devam etmektedir.

Uzayda insanı ne bekler?

Uzayda insanı ne bekler

Uzayda oksijenin olmadığını biliyoruz. Haliyle uzayın insan vücuduna ilginç etkileri olabiliyor. Uzayda omurilik kemikleri genişler ve boyda değişiklikler meydana gelir. Vücutta şişmeler oluşabilir, ağrı, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Anlayacağınız astronotların işi fazlasıyla zor.

Astronotlar uzayda nasıl yaşıyor?

Astronotlar uzayda nasıl yaşıyor

Astronotlar kas erimesiyle karşılaşmamak için spor yapmak durumdan kalmaktadırlar. Tabi bu planlı bir şekilde yapılmalıdır. Astronotların kolay uyuyamayacağını tahmin etmeliyiz. Motor seslerini dindirmek için kulak tıkacı kullanmaktadırlar ve duvara monteli tulumlarda yatmaktadırlar.  Dişlerini fırçalayabiliyorlar ancak sıvıyı yutuyorlar. Kurutulmuş gıda ile besleniyorlar. Zor koşullar tabi. Sonuçta burası da uzay ve ayaklarınız yere sağlam basmaz.

Buna da Göz At

Close
Close