Gecekondudan Satranç Şampiyonluğuna | Özçekim
Kültür - Sanat

Gecekondudan Satranç Şampiyonluğuna

İyi koşullar, iyi şartlar herkesin ulaşabildiği bir noktada değil. Başarıya ulaşmak için ise bazen iyi koşullardan daha çok inanç en önemli etken oluyor. Yeteneğinin olduğu bir konuyu biliyorsan ve üzerine gitmek istediğin bir alan varsa peşini bırakmamak çok önemli. Şartlar ne olursa olsun peşinden gideceğimiz konu bize başarıyı getirebilir. Kübra Öztürk de iyi şartlar altında olmasa da tutkusunun peşine giden isimlerden. Kübra Öztürk, Ankara’da Mamak’ın Tepecik Mahallesi’nde ailesiyle birlikte bir gecekonduda büyüdü. Ailesi ile birlikte zor koşullar altında yaşamını sürdüren Kübra, eğitimine de devam ederken satranç sevgisini bırakmadı.

Satrançla Tanışma

Satrançla Tanışma

Kübra okula giderken mahalleye bir satranç kursu açıldı. Kurs açıldığında ilkokula gidiyor ve eğitimine devam ediyordu. Açılan bu merkezde yetenekli kişiler aranmaya başlandı ve Kübra onlardan birisi oldu. Sevdiği bir spor olan satranç ile ilgili ilk adımını bu kursla attı. Zaten sevdiği bir alan olan satrancı katıldığı bu merkezle daha fazla geliştirmeye başladı. Satranç konusunda oldukça yetenekli olan Kübra’nın bu yeteneği hocalarının da dikkatini çekti. Geçen bir sürenin ardından Kübra İspanya’daki bir turnuvaya katıldı.

Satranç Şampiyonluğu

Satranç Şampiyonluğu

Kursta satranç eğitimi alan ve sonrasında İspanya’daki turnuvaya katılan Kübra kendi yaş grubunda 44. oldu ve hem ülkesi hem de kendisi için önemli bir adım atmış oldu. Atılan bu adımı ardından da şampiyonluklar beraberinde geldi. Kübra Öztürk, Ankara’da yaş grubunda birinci olarak Antalya’daki şampiyonaya katıldı ve 3. oldu.  Satrancı benimseyen Kübra bu başarıların ardından üst üste elde ettiği başarılar ile Türkiye Şampiyonu oldu. İtalya’da yapılan olimpiyatlara katılan Kübra Kadın FIDE ustası oldu. Tabi ki bunlarla da kalmadı ve daha birçok başarıya ulaştı. Ulaştığı başarılarının yanında aynı zamanda eğitimine de devam etti. Hem başardı hem öğrendi. Bu süreçte satranç konusunda önemli bir isim haline geldi. Elde ettiği başarılar ile aynı zamanda ailesine de destek olmayı ihmal etmedi. Zorlu şartlar altında yaşarken vazgeçmediği satranca eğilim göstererek başarılara ulaştı. Ülkesinin ve ailesinin gururu oldu.

Ülkemizi başarıyla temsil eden kişilerimizin daha da artması umuduyla…

Buna da Göz At

Close
Close