Eşinin Geçirdiği Kaza Sonrasında Tüm Yükü Sırtlanan Kadın
Kültür - Sanat

Eşinin Geçirdiği Kaza Sonrasında Tüm Yükü Sırtlanan Bir Kadın, Feride Soydan!

Feride Soydan 45 yaşında. Ülkemizin mis gibi şehirlerinden birisi olan Kırklareli’nde yaşamını sürdürüyor. Bir erkeğin yaptığı ve yapabildiği hemen her şeyi yapabiliyor ve kimseye yük olmadan işlerini görmesiyle takdir görüyor.

Feride Soydan

Son derece çalışkan bir kişilik olan Feride, Deveçatağı köyünde tam 20 yıldır çiftçilik yaparak hem ailesinin bütçesine katkı sağlıyor hem de köydeki diğer insanlara, bilhassa kadınlara güzel bir örnek oluyor.

Kazadan Sonra…  Feride Soydan

Eşinin geçirdiği kazaya kadar tüm sorumluluk onda değildi. Ancak o günden sonra tüm sorumluluk ona geçti. Sabahın erken saatlerinde, daha horozlar ötmeye başlamadan, gün aydınlanmadan başlıyor mesaisine. Devletten aldığı destek ve kendi çalışkanlığı, zaten örnek bir başarı hikâyesini gün yüzüne iyice çıkartıyor.

Traktör de Kullanıyor!

Feride Soydan

Evet, 45 yaşında, köy yerinde yaşayan bir kadının traktör kullanması şaşırtıcı olabilir ancak söz konusu Feride Soydan olunca işlerin değiştiğine şu ana kadar ikna olmuşsunuzdur. Kendi açıklamaları ise şöyle;

“Erkeğin yapabileceğin her şeyi yapıyorum. Kimseye muhtaç olmuyorum. Mesela eşim kaza geçirdi ama kimseye yük olmadan kendim hallettim işlerimi.”

Ne diyelim! Helal sana. Şimdi de bir günlük rutinini kısaca anlatalım.

Feride Hanım’ın Rutin Bir Günü

Feride Soydan

Gün ağarırken işe başlıyor. Hayvanlarını yemleyip buzağıları biberonla besliyor. Daha sonra süt sağma işine geçiyor. Sağdığı sütleriyse toplama merkezine bizzat kendisi götürüyor. Bu günün ilk kısmı. Sonra evine dönüyor kendine ve eşine kahvaltı hazırlıyor. Ev işlerini hallediyor. Bundan sonraki nokta ise serasına gitmek ve oradaki işlere girişmek.

Bir gün bu minik köye yolunuz düşerse dikkat edin. Traktörünün direksiyonunda, serada, hatta ahırda bir kadın görürseniz, azmine şapka çıkarılacak kadın olan Feride Hanım’ı görmüş olabilirsiniz.

Buna da Göz At

Close
Close