En Özel Yol Filmleri | Özçekim
Kültür - Sanat

En Özel Yol Filmleri

Film türleri çok fazla! Komedi bile kendi içinde pek çok farklı alana evrilebiliyor… Dram, komedi, korku, macera veya en sevdiğiniz film türü hangisi olursa olsun içinde yol hikâyesi barındıranlar her zaman ayrı özel oluyor, ayrı iç ısıtıyor. İzlediğimiz kahramanlarla birlikte olan yolculuktan haz duyuyorsanız, birbirinden özel 6 yol filmini sizler için derledik. Keyifli okumalar.

The Bucket List

Jack Nicholson ve Morgan Freeman gibi iki usta aktörü bir arada buluşturan şahane bir macera komedi filmi. “Şimdi ya da Asla” ismiyle ülkemizde vizyona giren 2007 yapımı film, kanser ile mücadele eden, aynı hastane odasında kalan ve iki apayrı hayattan gelen kişileri konu almakta. Madem ortak bir dertleri var, madem hayatta yapamadıkları ve yapmak istedikleri var, o halde bir liste çıkarıp bunları yapmak en doğal hakları. İşte bu noktada da macera başlıyor.

Little Miss Sunshine

Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano gibi oyuncuların bir araya geldiği bu film, 2006 yapımı. Komedi ve dram türünü güzelce harmanlayan ve dilimize “Küçük Gün Işığım” olarak geçen yapım 1 saat 40 dakika sürüyor. Hoover ailesini konu alan yapımda hikâye, birbirinden zıt üyelere sahip olan ailenin, küçük, kilolu kızlarının şehrin öbür ucundaki güzellik yarışmasına katılma isteği ile hareketleniyor. Aile olmanın ne demek olduğunu keşfedebileceğiniz bu filmin yönetmenliği ise Jonathan Dayton ve Valerie Faris ikilisine ait.

Knockin’ on Heaven’s Door

1997 yılında yapılan ve ülkemizde Haziran 99’da vizyona giren Belçika – Hollanda ve Almanya ortak yapımı film 87 dakika sürmekte. 1960 model bir Mercedes alıp yolculuğa çıkan iki kanser hastası genç adamın hikâyesini izlediğimiz filmde kahramanlarımız, yolculuklarında beklenmedik sürprizlerle mücadele etmek durumunda kalıyorlar. Thomas Jahn’ın yönetmenliğindeki bu film; IMDB’de 10 üzerinden 8 puan almış ki, gayet hatrı sayılır bir başarı…

The Straight Story

Straight’in hikâyesine ortak olmaya hazır mısınız? Kızıyla küçük bir kasabada yaşayan Alvin Straight, pek parası olmayan bir adam. Diyabetli, yaşı geçkin adamımız kendi başına yürümekte hatta araba kullanmakta dahi zorlanmaktadır. Her şey kötü olsa da inatçıdır ve bir gün uzun yıllardır görüşmediği abisinin kalp krizi geçirdiği haberini almasıyla durumlar ilginç bir şekilde şekillenir. David Lynch yönetmenliğindeki filmin başrolünde Richard Farnsworth yer alıyor.

Into the Wild

Düşünün, önemli ve saygıdeğer bir üniversiteden mezunsunuz. Başarılı da bir atletsiniz. Metropolde ailenizle, gayet kabul edilebilir şartlarda bir hayatın içindesiniz. Ancak istediğiniz hayat bu değildir. Ve elinizdeki tüm mal varlığını hayır kurumlarına bağışlayıp, kendinizi sıfırlayıp yepyeni bir hayata doğru yolculuğa başlıyorsunuz… İlgi çekici değil mi? 2 saat 27 dakikalık filmin yönetmenliğinde Sean Penn, başrolünde ise Emile Hirsch var.

Limonata

Ali Atay’ın yönetmenlik koltuğuna ilk kez oturduğu 2015 yapımı bu filmde Serkan Keskin ve Ertan Saban oyunculuklarını adeta döktürüyorlar. Öyle abartı karakterlerin olduğu komedileri değil de, dramı, doğallığı da içinde, yeri gelince güldüren, yeri gelince hüzünlendiren bir film istiyorsanız “yol filmleri” kategorisindeki yerli ve milli önerimiz bu film. Ölümcül bir hastalığı olan, Makedonya’da yaşayan babanın arası bozuk olduğu oğlunu çağırmasıyla şekillenen hikâyede, yolda geçen çok keyifli anlar ve anılar sizleri bekliyor.

Buna da Göz At

Close
Close