Dünyanın En Meşhur 3 Tablosu | Özçekim
Kültür - Sanat

Dünyanın En Meşhur 3 Tablosu

Sanat insanın kendisini mağara duvarlarına çizdiği çizgilerle ifade etmeye başlamasının ardından oldukça mesafe kat etti ve sanat akımları vasıtasıyla değişim geçirdi.  Ekspresyonizm, kubizim, sürrealizm gibi onlarca resim akımı sanatçıları ve onların eserleri ile hayatını anlamlandırmaya çalışan bizleri etkisi altına aldı. Böylece bu şekilde ressamlar da tarih boyunca içinde bulundukları toplumu, dönemi ve ilişkileri resmetmeye devam ederek geride adeta birer tarihi belge bırakmış oldular. İşte bu eserlerden üç tanesi.

Mona Lisa – Leonardo da Vinci (1452-1519)

Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Tüm listelerin bir numarasında tabii ki Mona Lisa var. Heykel ve resim dahil olmak üzere dünyanın belki de en meşhur sanat eseri. Gülümsemesiyle herkesin aklına kazınmış, hakkında birçok komplo teorisi de üretilen Mona Lisa Leonardo Da Vinci’nin en meşhur eseri.  Bu arada Da Vinci’nin sadece bir ressam değil, aynı zaman da bir matematikçi ve mühendis olduğunu belirtmekte de yarar var. Da Vinci aynı zamanda aydınlanma çağının hem en büyük sanatçısı hem de en büyük bilim adamlarından biriydi. 1500’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen Mona Lisa, Paris’te Louvre müzesinde yüzlerce yıldır ziyaretçilerini gülümseyerek karşılıyor.  Resimdeki Mona Lisa’nın kim olduğuna dair ise bilinen tek bilgi zamanın büyük tüccarlarından Francesco del Giocondo’nun karısı olduğu.

Starry Night (Yıldızlı Gece)  – Vincent van Gogh (1853-1890)

Starry Night (Yıldızlı Gece)  - Vincent van Gogh

19. yüzyılda dünyayı saran post empresyonizm akımının en bilinen temsilcisi Hollandalı Vincent Van Gogh tarafından yapılan bu tablo da herkesin belleğine kazınmış durumda. Hatta kopyası kanvas tablo olarak birçok insanın duvarlarını da süslemekte. Parlak ve canlı renklere sahip ve bakanda üç boyutlu bir algı oluşturan Yıldızlı Gece tablosu özel bir teknik olan impasto tekniği ile yapılmıştır. Günümüz ressamlarına belki de en çok ilham veren sanatçı Van Gogh’un kendine has renk dünyası ve tablosundaki obje ve figürlere verdiği hareket hissi eleştirmenler tarafından yıllardır hayranlıkla karşılanıyor. Aktif olarak resim yaptığı yıllarda yüzlerce eser ortaya koyan ve kimi zaman kara kalem eserler de yapan Van Gogh’un Yıldızlı Gece eseri şu anda New York’taki  Museum of Modern Art’ta sergilenmektedir.

The Scream – Edvard Munch (1863-1944)

The Scream – Edvard Munch

Meşhur korku filmi Scream yani Çığlık filmine de ilham veren Çığlık tablosu meşhur dışavurumcu ressam Edvard Munch tarafından 1900’lerin başında yapılmıştır.  Sembolizmin psikolojik temalarından ilham alınarak yapılmış ve kendisine bakan herkesi etkisi altına almış bu eser, psikolojik rahatsızlıkları çağrıştırdığı için ayrıca bir öneme sahiptir.  Çığlık hakkındaki üretilen teorilerden biri, resimde arkada gözüken köprünün hemen yakınında bir mezbaha olması ve orada kesilen hayvanlarının çığlıklarının resimde bu şekilde sembolize edildiği yönündedir.  Çığlık tablosu şu an  Norveç’teki Oslo National Gallery’de sergilenmektedir.

 

Buna da Göz At

Close
Close