Dünyamızdaki İlginç ve İlgi Çekici 6 Şey | Özçekim
Kültür - Sanat

Dünyamızdaki İlginç ve İlgi Çekici 6 Şey

İnsanlar var oldukları dönemden beri pek çok olayın içerisinde yer almıştır. Bilim ve teknolojinin ışığında birçok keşifte bulunan ve bulmaya da devam eden insanlar, dünya üzerinde gizemli, nasıl olduğu çözülemeyen birçok olay da yaşadı. Sır olan olayların çoğunun perdeleri aralandı. Peki ya hala gizemini korumakta olan olaylar nelerdi?

1.Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri

 

Peru’nun güney kıyılarında yer alan, oldukça kurak olan Nazca Çölü’nü boydan boya kaplayan çizgiler bulunmaktadır. Çizimler bitkilerden, hayvan figürlerinden, çeşitli geometrik şekillerden oluşmaktadır. 1930’larda bölgeden uçaklar uçmaya başladığında keşfedilen çizgiler sadece gökyüzünden görünmektedir.

Nazca çizgileri ile ilgili birçok teori bulunsa da nasıl ve kimler tarafından yapıldığı hala bilinmeyen bir gizemdir.

2.Paskalya Adası Heykelleri

Paskalya Adası Heykelleri

Dünyanın gizemli adası olan Paskalya Adasında bulunan heykeller yüzyıllardır süren çalışmalara rağmen çözülememiştir. İlk kez 318 yılında ayak basılan adada devasa heykeller ve tamamlanmamış heykeller keşfedilmiştir. Merak edilen soru ise ilkel bir kabilenin ince işçilik isteyen bu devasa heykelleri nasıl yaptığıdır. En önemlisi ise gizemli heykellerin adada yaşayan kabile tarafından yapılmadıysa kimler tarafından neden yapıldığıdır.

3.Göbeklitepe

Göbeklitepe

Göbeklitepe’nin inşası M.Ö. 10000 yılına uzanıyor. Tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olan Göbeklitepe de insan heykelleri ve hayvan figürleri bulunmaktadır. Göbeklitepe inşa edildikten yıllar sonra üzeri kapatılarak gömülüyor. Tapınak olarak yapıldığı düşünülen Göbeklitepe’nin ne amaçla kullanıldığına dair birçok teori var.

Peki, Neolitik çağa dayanan, bu kadar eski bir yapı nasıl bir topluluk tarafından yapıldı ve neden üzeri örtüldü?

4.Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni

Atlantik Okyanusunda bulunan yıllarca dünyadaki gizemli kayıpların adresi olan Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili bazı teoriler ortaya atıldı. Doğaüstü güçler, fırtınalar, gazlar…  Birçok gemi ve uçağın kayıplara karıştığı Bermuda Şeytan Üçgeni, kaybolan gemi ve uçakları da kayıplara karıştırdı. Bilim adamları kayıplara neden olan üçgen ile ilgili teorilerde bulunsalar da varılmış bir ortak karar bulunmamaktadır.

5.Tunguska Patlaması

Tunguska Patlaması

Sibirya’nın Tunguska bölgesinde 1908 yılında büyük bir patlama gerçekleşti. Uzmanlar, patlama şiddetinin Hiroşima’ya atılan atom bombasından kat kat büyüklükte olduğunu düşünüyorlar. Çarpan cismin etkisi oldukça büyüktü. Saniyelik olayda gökyüzünde bir renk ve parlaklık meydana gelmişti. Bölgeye uzun süre kimse yaklaşamamıştı ve yıllar sonra bölge araştırıldığında patlamaya dair bir krater bulunamadı. Ortaya birçok patlama teorisi atıldı. Uzman Roiner Wieler dünya atmosferine giren kuyrukluyıldızın parçalanması ve karşılaştığı atmosfer direncin artmasının patlama sebebi olarak göstermiştir.

Peki, uzun yıllar gizemini koruyan Tunguska’nın gerçek sebebi bu mu?

6.Stonehenge

Stonehenge

İngiltere’nin güney batısında bulunan, Neolitik döneme ait antik Stronehenge taşları gizemli yapılar arasındadır. Arkeologlara göre taşlar 4,500 yıl öncesine dayanmaktadır. Taşların kullanım amacı ile ilgili mezar yeri olması, tapınak, kış dönümünü işaretlemek gibi amaçlar taşıdığı düşünülmektedir. Taşlar bölgede yaşayan insanların fantastik teorileri ortaya atmalarına sebep olmuştur. Yapımı ve işlenmesi zor olan bu taşların o dönemde nereden, ne şekilde getirildiği, kimler tarafından yapıldığı, yerleştirildiği çözülemeyen bir gizemdir.

Buna da Göz At

Close
Close