Dünya Liderlerinin Asıl Meslekleri Nedir? | Özçekim
Kültür - Sanat

Dünya Liderlerinin Asıl Meslekleri

Günümüzde dünya siyasetine yön veren bazı devlet başkanlarının uzmanlık alanları ve asıl meslekleri şaşkınlık veriyor.

Onlar şu anda yasa koyuyorlar; orduları yönetiyorlar, hayatımızı değiştiren konularda kararlar alıyorlar. Tüm liderlerin profesyonel hayatlarında bir başlangıç noktası var. İşte politikaya girmeden önce sıradışı meslek sahibi liderler :

Adama Barrow, Gambiya Devlet Başkanı : Güvenlik Görevlisi

Adama Barrow

Foto : Gambiya Devlet Başkanı Barrow, politikaya atılmadan önce İngiltere’de bir markette güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu.

Johanna Sigurdardottir, Eski İzlanda Başbakanı : Kabin Görevlisi

Johanna Sigurdardottir

Vikinglerin memleketi İzlanda’nın eski Başbakanı Johanna, bir havayolu şirketinde kabin görevlisi olarak görev yapıyordu.

Michael Higgins, İrlanda Cumhurbaşkanı : Garson

Michael Higgins

Şair kimliğiyle de bilinen Higgins, fakir bir ailede doğmuş. Geçimini sağlamak için garsonluk yapan lider, yazarlığa halen devam ediyor.

Dmitry Medvedev, Rusya Başbakanı : Temizlikçi

Dmitry Medvedev

Medvedev her zaman büyük işlerin insanı değildi. Şu an çok kutuplu dünyanın baş aktörlerinden olan Rusya’nın Başbakanlığını yapan Medvedev, geçmişte sokakları temizliyordu. Hem de günlük sadece 120 Ruble için (1,5 Dolar)

Pope Francis, Katolik Kilisesi Lideri : Gece Kulübü Görevlisi

Pope Francis

Yanlış okumuyorsunuz. Katoliklerin şu anki ruhani lideri bir zamanlar memleketi Arjantin’de gece kulüplerinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Dans etmeyi çok sevdiği de bilinen dini lider, yaptığı bazı açıklamalarla bazı Hristiyanlar tarafından eleştiriliyor.

Edi Rama, Arnavutluk Başbakanı : Ressam

Edi Rama

Bir zamanlar tuvale fırça çalan Rama, şu sıralar Arnavutluk’ta başbakanlık yapıyor.

Borut Pahor, Slovenya Cumhurbaşkanı : Model

Borut Pahor

Öğrencilik yıllarında geçimini sağlamak için modellik yaptığı bilinen Slovenyalı lider, eski mesleği ile alay konusu oluyor. Slovenya muhalefeti tarafından Barbie Doll (Barbi Bebek) diye tiye alınıyor.

Andry Rajoelina, Eski Madagaskar Cumhurbaşkanı : DJ

Andry Rajoelina

Politikaya  girmeden önce oldukça renkli bir hayata sahip olduğu bilinen Madagaskarlı lider, bir radyo kanalında DJ idi.

George Weah, Liberya Cumhurbaşkanı : Futbolcu

George Weah

Hem de öyle böyle bir futbolcu değil. Kariyerinde Paris Saint-Germain, AC Milan ve Manchester City gibi dev kulüpler için top koşturan Weah, Cumhurbaşkanı olarak hayatının en zor işini yaptığını söylüyor.

Buna da Göz At

Close
Close