Dostoyevski’nin Hayata Değen Aforizmaları | Özçekim
Kültür - Sanat

Dostoyevski’nin Hayata Değen Aforizmaları

Dünya edebiyatına damga vurmuş en önemli yazarlardan birisi olan Rus efsane Dostoyevski‘nin Dünya’ya damgasını vurmuş bazı sözlerine göz atmaya ne dersiniz? Sözlere geçmeden belirtelim ki bunlar denizde kum tanesi… “Yeraltından Notlar”, “Suç ve Ceza”, “Karamazov Kardeşler” gibi efsaneleri okumadıysanız en kısa zamanda okumaya koyulmanızı ısrarla öneririz. Haydi, başlayalım.

Denemekten Vazgeçme

Dostoyevski “Amacına ulaşmak için hiçbir şeyi küçümseme, tam ulaşamazsan bile dene; belki başarırsın. Hepimizin güvenini bağladığımız şu “belki” hiç de azımsanmayacak bir umuttur.”

Gülüşün Gücü

Dostoyevski “Bazı insanlar gülüşleriyle kendilerini büsbütün ele verirler, siz de onun bütün iç yüzünü bir anda anlayıverirsiniz. Hatta hiç şüphe yok ki zeki bir gülüş bazen iğrenç olur, iyi görebilmek için her şeyden önce içten olmak gerekir.”

Mutsuzluk ve İnsan

Mutsuzluk ve İnsan “Her mutsuzluğun ötesinde yine yaşam bekler. Ama insana özgü bir yeteneksizliktir yaşayamamak. Yoksa hangi balık boğmuş kendini, hangi serçe atlamış damdan.”

Üstün Zekâ Zorluğu

Üstün Zekâ Zorluğu “Üstün zekâlı insanlarda paradoksal düşünceler oluşur. Onlar yaşamları boyunca bu düşüncelerinden dolayı ıstırap çekerler. Ve düşünceleriyle birlikte yaşamanın bu denli acı verici, hatta imkânsız olması için yüksek bir fiyat ödemişlerdir.”

Sevmek Veya Sevmemek

Sevmek Veya Sevmemek“Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız.”

Buna da Göz At

Close
Close