Dört Dörtlük Bir Staj Dönemi İçin 5 Altın Öneri | Özçekim
Kültür - Sanat

Dört Dörtlük Bir Staj Dönemi İçin 5 Altın Öneri

Profesyonel iş hayatımıza başlamadan önce temel bir deneyim kazanmak için staj yapmak oldukça önemli. Hatta staj yapmak kariyer planlamalarımızda önemli bir dönüm noktası olabiliyor. Kendimizi keşfetmemiz, uzmanlık alanlarımızı belirlememiz ve çalışmak istediğimiz sektörün yetkin isimlerini tanıyabilmek için stajyer olmak hayli önemli.

Profesyonel olmanın ilk adımı olan staj döneminizi en verimli hale getirebilmeniz için çok kıymetli 5 önerimiz var.

1-) Şirket Hakkında Bilgi Edin

Şirket Hakkında Bilgi Edin

Stajı sadece basit bir sorumluluk olarak görme yanılgısına kapılma sakın ! Çalışacağın şirket hakkında şirketin konumundan daha fazla şey bilmen gerekiyor. Mesela şirket hakkında yapılmış son haberler, şirketin yaptığı son çalışmalar gibi şirketin karakterini belirleyen temel bilgileri kavra. Hangi projelere önem verdiklerini belirle. Tüm bunları biliyor olman çalıştığın şirkette seni bir stajyerden fazlası yapar.

2-) İşe Geç Kalmamalısın

İşe Geç Kalmamalısın

Zamanın önemi üzerine çok sayıda özlü söz, deyim sıralardık buraya ancak bunun ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsun. Ağaç yaşken eğilir derler ya hani, işte öyle. Stajyer olarak başladığın işe asla geç kalma.

3-) Çokça Soru Sor

Çokça Soru Sor

Staj yaptığın şirkette onlarca belki de yüzlerce profesyonel insan olacak. O insanlardan maksimum fayda sağlayabilmek için bol bol soru sor ve meraklı bir kişiliğin olduğunu karşı tarafa hissettir. Hatta yanından hiç ayırmayacağın bir not defterin olsun ve cevabını öğrendiğin şeyleri sürekli not et.

4-) Şık giyin ve Güler Yüzlü Ol

Şık giyin ve Güler Yüzlü Ol

Yaptığın işler kadar dışarıdan nasıl göründüğün de çok önemli. Şık olmalısın, çevrendekilere gülümseyerek pozitif bir enerji saçmalısın. En sevdiğin kıyafeterinle masana oturmak seni çok daha büyük bir konforun içinde hissettirecek.

5-) Sosyalleş

Sosyalleş

Belki de bir staj döneminde yapılması gereken en önemli şeylerden biri sosyalleşmek. Staj süresince sadece çalışmak yerine seninle beraber çalışan diğer stajyerlerle iletişim kurabilir onları tanımaya çalışabilirsin. Bunun dışında patronlarınla da kahve aralarında biraz sohbet edebilir onlardan şirket hakkında daha fazla bilgi toplayabilirsin. Şirket içinde bu şekilde sosyalleşerek hem bağlantılarını geliştirip hem de şirket hakkında veya çalıştığın alan ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsin.

Buna da Göz At

Close
Close