Dopaminini Moralinin Düştüğün Anlarda Yükselt | Özçekim
Kültür - Sanat

Dopaminini Moralinin Düştüğün Anlarda Yükselt

Vücudumuzda doğal olarak üretilen bir kimyasal olan dopamin, bizler için pek çok alanda oldukça değerli. Hem eylemlerimizde, hem de duygusal tepkilerimizde oldukça önemli bir rol oynayan dopamini yükseltmek için yapabileceğimiz pek çok hamle var. Daha iyi bir ruh sağlığı, daya iyi düşünsel verimlilik için işte öneriler!

Spor Yapmak

Spor Yapmak

Listemizin olmazsa olmazı elbette spor yapmak. Spor yapmak kadar iyi gelen bir ikinci şey zor bulunur. Endorfin, dopamin, ne lazımsa yükseltir. İnsan plazada çalışmak için doğmadı! Ve spor başta zor gelse de yaptıkça daha çok yapasın gelecek. Emin olabilirsiniz.

Düzenli Uyuyun

Düzenli Uyuyun

Evet, televizyon başında biraz daha kalmak, o diziden bir bölüm daha seyretmek, FIFA’da bir maç daha atmak çok zevkli durabilir. Tabii işte, okulda zombi gibi takılmak istiyorsanız! Ortalama 8 saatlik bir uykunun önemini artık anlatmaya gerek yok.

Kilo Problemi Varsa Vermek

Kilo Problemi Varsa Vermek

Kilo, yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen bir durum. Ve fazla kilolarınız varsa bu da sizin dopamin seviyenizi düşürecek, kalitesiz durumlar yaratacaktır. Bu sebeple daha sağlıklı beslenerek, günlük kalori ihtiyacımızın altında alarak bu problemden kurtulmak, fayda sağlayacaktır.

D Vitaminini Eksik Etmeyin

D Vitaminini Eksik Etmeyin

Serotonin, beyin sağlığı ve dahası… D vitamini hayatımız için olmazsa olmaz değerlerden biri. Güneş görünce altına geçin ve vakit geçirin. Tabii kavurucu, öğle sıcaklarını kast etmiyoruz. O noktalar zararlı olabilir. Ayrıca emin değilseniz D vitamini seviyesini test için bir doktora gidebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Sosyalleşmek de dopamin arttırmak için oldukça değerli bir yöntem. Arkadaşı olmayanın da neyi var ki? E haydi o halde, çağırın kankanızı, bir kafeye yolculuk edin.

Çaydan Şaşmamak

Çaydan Şaşmamak

Geldiniz mi kafeye? İşte burası kritik! White Chocolate Mocha içmek yerine çaya ne dersiniz? İçinde L-teanin bulunduran çay, dopamin için oldukça kritik. Kahvesiz yapamıyor musunuz? O halde yine için tabii. Ama günde 2 fincan veya 1 kupayı geçmemeye özen gösterin.

Kalitesi Yüksek Proteinlere Yönelmek

Kalitesi Yüksek Proteinlere Yönelmek

Kalitesi yüksek proteinler, sağlığınız açısından oldukça önemli olduğu kadar dopamin seviyeniz için de önemli. Kırmızı et, beyaz et, süt, yumurta, yoğurt gibi besinlere yönelmekten çekinmeyin.

Hobi Edinin

Hobi Edinin

Evde durup kendi kendinize takılmak çok eğlenceli gelebilir ama bu hep böyle olamaz. Seramik kursuna gitmek, fotoğraf çekmek, resim yapmak, diksiyon kursuna gitmek ya da ilginiz veya yeteneğinize göre sevdiğiniz bir şeye yönelmek oldukça fayda sağlayacaktır.

Meditasyon’a Yönelmek

Meditasyon’a Yönelmek

Meditasyon, nefes egzersizleri ve farkındalık oldukça fayda sağlayan eğilimlerdir. Düzgün nefes kontrolü ile stresiniz azalacağı gibi dopamin seviyeniz de yükselir. Hatta imkanınız varsa bir seviye üstü olan yoga ile hem nefes farkındalığını hem de aerobiği bir arada yapabilirsiniz.

Yağ Olarak Sadece Zeytinyağı Tüketmek

Yağ Olarak Sadece Zeytinyağı Tüketmek

Ayçiçek yağı, katı yağlar gibi seçeneklerin çok da iyi olmadığını artık hemen hepimiz biliyoruz. Tereyağ iyidir, ancak yine de anne sütüne eş değerde olan zeytinyağı, bir numaralı tercihiniz olmalı. Her açıdan faydalı bir yağ olduğunun altını çizelim.

Buna da Göz At

Close
Close