Değişim Zamanı | Hemen, Şimdi! | Özçekim
Kültür - Sanat

Değişim Zamanı

Hayatından ne kadar memnunsun? Her şey düzen içinde ama monoton mu gidiyor? Peki bunun gerçekten iyi bir şey olduğuna emin misin? Yeri gelince yapılmayanı yapıp, olmayanı deneyip kendimizi değiştirmek gerekir. İstediğin bölümü okumak, istediğin işi yapmak, gerçekten sevdiğin arkadaşlarınla vakit geçirmek son derece önemli. Peki işinden istediğini kazanıyor musun? Senin hayatına eksi katan ama kıyamadığın arkadaşlarını hayatında tutuyor musun? Haydi değişelim.

Buddha Der Ki;

“Her şey mütemadi bir değişim içinde. Güvende olduğumuzu hissettiğimiz anda beklenmedik bir şey olur.” (Buddha)

Buddha

Değişim, heyecan verici ve tazeleyicidir. Mesela yaşın ilerledi ve hala ailenle yaşıyorsan, belki de bir eve çıkmalısın. Kendi ayaklarının üzerinde durmayı denemelisin. Ancak maddi durumun mu yetmiyor? O zaman daha iyi bir iş bulmalısın. Daha iyi bir iş bulamıyor musun? O zaman arkadaşınla çıkmalısın. Arkadaşınla çıkmak istemiyor musun? O zaman bir şekilde çözüm üretmelisin. Çünkü her gün aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek çok da akıl kârı değil. Unutma ki, bu sadece bir örnek. Yani yeni bir eve çıkmanı falan önermiyoruz. Burada senin değişimi sağlaman gereken başlığın ne olduğunu analiz etmen, bulman ve ona göre hareket etmen gerekiyor.

Mutlaka Yaz

Mutlaka Yaz

Değişimi gerçekleştirmek için kağıt-kalemin gücünü kullan. Gece yattığında aklına geleceğe dair bir sürü fikir mi geliyor? Emin ol ki yalnız değilsin. Fakat sabahları uyku mahmuru bir halde uyanınca o enerjiden cesaret olmuyor ve gece düşündüğün şeyler de aklından çıkıyor. Ancak aklına geldiği anda bir kağıt-kalem’e yazarsan bunun ne kadar faydalı olabileceğini göreceksin. İlla bir yazar olman gerekmiyor. Günlük gibi de düşünebilirsin. Ayrıca akşamları kafana takılan şeyleri yazıyor olmak, zihnini rahatlatacak ve uykuya dalma problemleri yaşıyorsan da bu konudaki problemlerini azaltacaktır.

Oyunsallaştır

Oyunsallaştır

Hayata bir deneymiş, hayat bir video oyunuymuş gibi bakmak seni rahatlatacaktır. Bir şeyleri değiştirmek çok korkutucu ve zor gibi geldiği anlarda bunu mutlaka aklına getir. Aynı nehirde iki kez yıkanmanın mümkün olmadığını, akan suyun her an değiştiğini, kaybettiğimiz kişileri geri getiremeyeceğimizi, değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu asla unutmamak lazım.

Basit Değişimler, Büyük Sonuçlar

Basit Değişimler, Büyük Sonuçlar

Normalde yapmayacağın şeyleri yaparak, yani basit adımlarla başlayarak değişime başlayabilirsin. Sabah kahvaltıda yediklerini değiştir, hep “a” yolundan işe veya okula gidiyorsan bir de “b” noktasından git ki, beynin farklılık görsün. Yere bakıp yürümek yerine göz göze geldiğin bir yabancıya “günaydın” de. Otobüste Instagram’da geziniyorsan güzel bir kitap al ve yolunun bir macerası olsun. “O nasıl geçecek? Çok sıkıcı” dediğin yol, “Çok heyecanlı bir yerde kalmıştım, haydi devam edeyim”e dönüşsün. Bunlar oldukça basit hamleler ve emin ol ki içinde nedeni ne olduğunu bilmediğin bir huzursuzluk varsa, genel bir bıkmışlık varsa bunlara bile iyi gelecektir.

Unutma, mükemmel diye bir şey yok. Büyümek var. 30 yaşında da 18 yaşındaki halin gibiysen bu işte bir problem var!

Buna da Göz At

Close
Close