İBB Şehir Tiyatrosu: Nora; Bir Bebek Evi | Özçekim
Kültür - Sanat

Adeta Bir Madam Bovary: Nora; Bir Bebek Evi

Tiyatro, bir mektep, bir ilim yuvası… Tiyatro, sanatlar arasında en kutsal, en özellerden. Bundan böyle bu sayfada sizinle gündemdeki tiyatroları paylaşacağız. Spoiler vermeden, detaya inmeden oyunları ana hatlarıyla sizin için yorumlayacağız.

Nora; Bir Bebek Evi

Nora: Bir Bebek Evi, İstanbul’da yaşayanların en büyük şansı olan İBB Şehir Tiyatroları’nın bir ürünü.

Modern tiyatronun kurucu usta ismi, Henrik Ibsen’in yazdığı Nora: Bir Bebek Evi; Aristokrasiye ait olan tragedyanın, burjuva toplumu için ilk denemesi olarak kabul ediliyor.

Adeta Bir Madam Bovary…

Adeta Bir Madam Bovary

Oyunun başkarakteri Nora, tiyatro tarihinin en ilgi çekici karakterleri arasında yer alıyor. Özellikleriyle adeta Madam Bovary’i andıran Nora karakterini Yeşim Koçak üstleniyor. Daha önce birçok ödül almış Yeşim Koçak’ın usta oyunculuğu, karakter özelliklerini aynen yansıtıyor.

Nora, evli ve üç çocuklu bir kadın. Oyunun başında hareketleri ve paraya olan düşkünlüğüyle izleyiciye kendini süse, gösterişe meraklı sosyetik bir kadın olarak gösteriyor. Nora’nın eşi Torvald (Mert Tanık); bir avukatken terfi eden banka müdürü pozisyonuna erişiyor. Özellikle oyunun başında, bu terfi her fırsatta vurgulanarak izleyicinin ve oyundaki tüm çevrenin gözüne sokuluyor. Torvald’ın rekabet mücadelesi içinde şekillenen “aile” anlayışı, ne yazık ki zamanla Nora’ya da yansıyor. Torvald karakterinin sürekli kurduğu, “Ne sıcak, ne güzel bir yuvamız var bizim….” gibi samimiyetsiz cümleler oyunda sıkça görülüyor. Ancak bu aile sıcaklığı, gerçek yüzünü ortaya bazı sırların çıkmasıyla gösteriyor.

Sevgi Değişir mi?

Nora; Bir Bebek Evi

Kendini kocasına ve üç çocuğuna adamış bir kadın; Nora…

Parayı değer sanan ve her fırsatta maddi duyguları sevgiyle bağdaştıran, karısını hiç ciddiye almayan bir adam…

Süslü bir ev, dadı, hizmetli…

Oldukça masum olsa da saklanan bir sır… Sevgi, kusurlar, hatalar ortaya çıktığında değişir mi?

Aile, yalnızca sosyal bir kurum mu, bir gösteriş mi yoksa kökeni sevgiyle sadakat ile ekilen bir yuva mı?

Nora, oyunda bir tipken karaktere dönüşebilecek mi? Bu evcilik oyunundan, bu bebek evinden uyanıp kendini keşfedebilecek mi?

Krizin en yüksekte olduğu an, en iyi düşündüğümüz an mıdır?

Nora, kendini bulabilecek mi?

Nora, Bir Bebek Evi; her ailenin birlikte izlemesi gereken bir başyapıt. Bir sosyal kargaşa….

Detaylı bilgi için tıklayın.

Buna da Göz At

Close
Close