Sanatın En Özel Dalı: Resim | Özçekim
Kültür - Sanat

Bir Sanattır Resim!

Elinize bir fırça alın ve aklınızdan geçen her şeyi resmedin! Bunun düşüncesi birçok güzel değil mi? Sanatın birçok türü olmasına rağmen resim çizmenin yeri bambaşka. Bir kağıda belki bir tuvale çizdiğiniz bir çizginin sizin zihninizde olan düşüncelerin yansıması olduğunu düşünürsek, bu sanat dalı muazzam bir anlam kazanıyor. Gelin, resim sanatını en ince ayrıntısına kadar kurcalayalım!

Sanatın en özel dalı resim ile sizlerin karşısındayız!

Resmin Tarihine Yolculuk!

Resmin Tarihi

Resim çizmenin tarihi çok eskilere dayanıyor. Resim; insanların yaşantısı, istekleri, düşünceleri, görüşleri hatta ruh halleri hakkında bilgi veriyor. Öylesine çizilmiş bir resimden birçok farklı sonuç elde edebiliriz çünkü çizilen bir çizgi bile kişiye özeldir. Özellikle Rönesans Döneminde büyük ilgi duyulan resim sanatı bugün hala büyük bir kesimin ilgi alanı arasında yer alıyor. Osmanlı Döneminde de sanatçılar resimler yapmış, yapılan resimler büyük bir dikkatle korunmuştur. Medreselerde resim dersleri verilmiş, oldukça başarılı sanatçılar yetiştirilmiştir.

Hayal Gücüm Fırçanın Ucunda!

Hayal Gücü

Stresle başa çıkma yöntemleri arasında resim çizmek veya yazı yazmak yer alıyor. Çünkü her ikisi de insanın kendi düşüncelerinin yansıtması sonucu ortaya çıkıyor. İnsan her zaman söyleyemez ama çizebilir! Mutluluğunu, hüznünü, umudunu veya ümitsizliğini… Resim çizmek bir yetenek sanatı! Yeteneğin varsa çok güzel çalışmalar ortaya çıkarabilirsin. “Ama ben çöp adam bile çizemiyorum” diye düşünme sakın. Çünkü resim çizmek konusunda senin bile fark edemediğin yeteneğin olabilir. Eğer gerçekten kendini resim çizerek ifade etmek istiyorsan pes etme! Bir resim kursu bul ve kayıt ol! İşi ehlinden öğrenmek her zaman en güzeli!

Resim Türleri

Resim Türleri

Resim de kendi içinde bazı çeşitlere ayrılıyor. Peki, bunlar nedir? Gelin birlikte cevap verelim.

Enteriyör: Bina içi resim sanatı

Peyzaj: Manzara resmi

Portre: İnsanların resmedilme sanatı

Natürmort: Meyve, sebze ve çiçeklerin çizildiği sanatı

En çok tercih edilen resim türleri bu şekildedir. Bu resim türlerini çizerken yağlı boya, sulu boya, pastel boya, guaj boya gibi birçok farklı boya türlerinden biri kullanılabilir. Ayrıca sadece bir kara kalem çalışması da yapılabilir. O zaman herkes elinde kalemini veya fırçasını alsın, hayal gücünü ortaya çıkarsın!

Buna da Göz At

Close
Close