Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in Kalplere Kazınan 15 Sözü
Kültür - Sanat

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in Kalplere Kazınan 15 Sözü

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 15 yıl geçti. Yaşadığı zorlu mücadeleyle herkesi kendine hayran bırakan Bilge Kral, her sene olduğu gibi bu sene de büyük ilgiyle anılıyor.

Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

Aliya İzzetbegoviç Aliya, 8 Ağustos 1925 tarihinde bugünkü Bosna-Hersek’in kuzeybatısında bulunan Bosanski Samac kasabasında dünyaya geldi. Bilime önem veren, disiplinli bir kişi olarak görüldüğü zamanlarda Saraybosna’daki bir Alman lisesinde eğitim gördü. Lise döneminde dini konularda ön plana çıkan Aliya, o dönemde dini konuları tartışma amacıyla arkadaşlarının da desteğini alarak Mladi Muslimani’yi (Müslüman Gençler Kulübü) kurdu. Bu kulüple önemli faaliyetler yürüten Aliya, bu kulübün İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı faaliyetlerle birçok kesimin dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

Bir Kitaptan Dolayı 5 Yıl Hapis Yattı

Aliya İzzetbegoviç Hapis Babasının makalelerini tek kitapta toplama kararı alan Aliya, 1983’te ‘’İslami Manifesto’’ adıyla bu kitabı yayınladı. Bu kitap büyük bir ses getirdi ve elinde gücü bulunduran kesimin zoruna gitti. Bir kitaba bile tahammül edemeyen sistem, Aliya İzzetbegoviç’i Avrupa’da radikal İslami bir cumhuriyet kurmak için çalışmakla suçladı ve Aliya’nın tutuklanmasına karar verdiler. Bu kararın yüzünden 14 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Aliya, bu süreçte kitabını daha geniş kitlelere ulaştırmayı başardı. Aliya’ya haksızlık edildiğini düşünen binler, kitabı bir şekilde temin edip okudu ve Aliya’nın fikirlerini destekledi. 14 yıl istenen ceza sonraları düşürüldü ve Aliya beş yıllık bir hapis hayatı yaşadı. Hapiste de boş durmayan Aliya, burada yazdığı yazılarını kitaplaştırdı ve ‘’Doğu ve Batı Arasında İslam’’ adlı meşhur kitabını ortaya çıkardı.

 

Kurduğu Partiyle Girdiği İlk Seçimi Kazandı

Aliya İzzetbegoviç Bosna-Hersek Özerk Cumhuriyeti’nde Demokratik Eylem Partisi (SDA) adı verilen bir siyasi bir parti kuran Aliya, bu partiyle 5 Aralık 1990’da gerçekleştirilen genel seçimleri kazanarak Cumhurbaşkanı oldu. İlk seçiminde böylesi bir başarı yakalayan parti, parlamentoda 86 sandalyeye sahip oldu. Zor bir liderlik yaşayan Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna, Bosna Hersek’te vefat etti.

Böyle zorluklarla liderliğe uzanan ve her zaman İslam dinini ön planda tutarak Müslümanları düşünen Aliya’nın tarihe geçen sözleri de oldu. İşte Aliya’nın okuyunca sizi derinden etkiyelecek birbirinden etkileyici 15 sözü.

1. Mehdi bizim tembelliğimizin adıdır.

2. İslam korkakların değil, cesur ve atılgan Müslümanların omuzlarında yükselecektir.

3. Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey, düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.

4. Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.

5. En kötü kombinasyon boş bir ruh ve dolu bir midedir.

6. Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur.

7. Allah’a yemin ederim ki biz köle olmayacağız.

8. Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüznün öğrencisi olmak lazım.

9. Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır!

10. Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz.

11. Sanat için soyunana alkış tutanlar, Allah için giyinene neden zulmeder?

12. Sloganımız şu: Kendinden olanı sev, ötekine saygı göster.

13. Cami minarelerinden ve televizyon vericilerinden halka yönelen mesajlar birbirine zır olursa ne elde edebiliriz ki?

14. Benim için yeryüzünde iyi, doğru ve güzel olan ne varsa onun adı İslam’dır.

15. Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir.

Buna da Göz At

Close
Close