Augustus Tapınağı, Hisarlar Müzesi ve Dahası… | Özçekim
Kültür - Sanat

Augustus Tapınağı, Hisarlar Müzesi ve Dahası…

Özçekim, rotanı oluşturacak, ufkunu açacak gezi önerileri yapmaya devam ediyor. Müze ve ören yerlerinde bakalım bu kez nereleri tarif ediyoruz. İyi okumalar, iyi gezmeler!

Augustus Tapınağı, Ankara

Milattan önce 25 ile 20. yüzyıllarda yapılmıştır. Augustus tarafından Kybele ve Men Kutsal alanının üzerine inşa edilen bu tapınak, Roma İmparatorluğu’ndan değerli izler taşımakta. 14 Ekim 1972 tarihinde birinci dereceden kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yer olduğunu da ekleyelim.

Hisarlar Müzesi, İstanbul

Fatih Sultan Mehmet tarafından, İstanbul’un fethinden önce 1452’de Boğaz’ın kuzeyinden gelebilecek saldırı ve yardımları engellemek amacıyla inşa edildi. Rumelihisarı ile öne çıksa da; Yedikulehisarı ve Anadoluhisarı ile de önemi artıyor. Boğaz manzarasını, oradaki yemyeşil bahçelerden izlemek için bile buraya gidilir.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi, Bilecik

İlk olarak 1880’li yıllarda 2. Abdulhamit tarafından yapılmıştır. Söğüt Müzesi hizmet binası yapıldığı zaman başta sağlık evi olarak kullanılmış. Burası 3 katlı bir bina olup, başka amaçlarla da kullanılmıştır. Verem ile savaş dispanserisi olması da bunlardan birisidir.

Bergama Akropol Örenyeri, İzmir

Milattan önce 283’te Philetairos krallığının kurulduğu, tam 150 yıl siyasi, ekonomik ve kültürel yönlerden varlığını sürdürdüğü bu yer, 2014 yılında Dünya Kültür Miras Listesi’ne de girmiştir. Her zaman işgaller, yıkımlar olsa da stratejik ve önemli bir noktadadır. Asklepion kutsal alanı da buradaki en önemli yapılar arasındadır.

Karatepe Aslantaş Müzesi Ve Örenyeri, Osmaniye

Geç Hitit çağında, M.Ö. 8. yüzyılda Adana Ovası Hükümdarı Asativatas tarafından bir korunak olarak yapılmıştır Karatepe Müzesi. Hedef, kuzeydeki vahşi kavimlerden korunmak idi. Daha sonra el değiştirmiştir elbette. Kale, günümüzde baraj gölünün suları altındadır. Yerel halk, buradaki aslan heykelleri sebebiyle Karatepe’ye Aslantaş demektedir.

Anı Örenyeri, Kars

Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş olan bu alan, Kars’a 42 km uzaktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunmaktadır ve bir ortaçağ şehrinin günümüze gelen halidir. Taa M.Ö. 5000 yılına kadar tarihi uzanmaktadır.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Şanlıurfa

Dünyanın en eski heykelini de barındıran müze, modern binasına 2015 yılında taşınmıştır. 30.000 metrekarelik tek müze kompleksi olan mekân, 1965’ten beri hizmet veriyor. Ve müze, neolitik dönem denince, uluslararası boyutta bir öneme de sahip. Heykeller, figürinli kap parçaları, hayvan figürinleri burada görebileceklerinizden bazıları.

Çavuştepe Kalesi, Van

Kale, Van’ın 24 km. güneydoğusunda yer alıyor. Burayı yaptıran kişi, M.Ö. 764 ile 735 yılları arasında hüküm süren 2. Sarduri’dir. Kendisi, dönemin Urartu Kralı’dır. Taş surlar, depo, mahzetler, saray ve Urartu Tanrısı İrmuşini’ye ait tapınaklar burada yer almakta.

Buna da Göz At

Close
Close