Anadolu’da Kitaptan Bir Kadın: Afife Teyze | Özçekim
Kültür - Sanat

Anadolu’da Kitaptan Bir Kadın: Afife Teyze

Sıradaki içeriğimiz, tüm imkânlar mümkün olduğunda dahi kitap okumaya vakit bulamayan herkese geliyor…

Son zamanlarda içinizi sıkan çok fazla haber okumuş olabilirsiniz. Ama biz size Afife Teyze’den bahsederek biraz olsun güzel şeyler anlatmak istiyoruz.

Afife Küçükbenli, 62 yaşında tam bir kitapkurdu… İlkokuldan sonra hayat şartları sebebiyle okuluna devam edemedi. Ancak içindeki okuma mumunu da söndürmedi. Köyde okuyacak kitap bulamadığında kardeşlerinin ders kitaplarını okuyordu. Kendine hiç “Okuyamadım” demedi, “Tahsil yapamadım.” dedi.

Afife Teyze

Bulduğu her kitabı okumaya çalıştı. İnce Memed, Çalıkuşu, Yılanların Öcü, Yaban… İlk okuduğu kitapları hiçbir zaman unutmadı.

Bir astsubayla evlenerek şehre taşındı. Artık kitaplara erişme imkânı daha fazlaydı. Halk kütüphanelerine ve kitapçılara erişebiliyordu.

Kitap okumanın onun dünyaya, insanlara ve kendine bakış açısını değiştirdiğini fark etti. “Kitap okumak; eşimin, çocuklarımın psikolojik durumlarını anlamama yardımcı oldu. Komşularımla iyi geçinmemi sağladı.”

Şimdi Kayseri’de yılın 6 ayını hayvanlara bakmak için yaylada geçiriyor. Yanınaysa yalnızca kitaplarını alıyor. Kitaplar ve hayvanlarla örülü bir dünyası var ve en büyük isteği kitapları okuduktan sonra yanında tartışabileceği birilerinin olmaması.

Afife Teyze

“Gözlerim izin verdiği sürece okuyacağım.” Diyen Afife Teyze, kitaplarla ilgili kafasına çok takılan bir durum olduğunda çocuklarını arıyor.

Afife Teyze

*Habersiz Çekim

Sefiller

Afifte Teyze’nin “Kitaplarımı tartışacak biri olmasını isterdim!” çağrısına Kayserili gençlerden yanıt gecikmedi. Kayseri Gençlik Merkezi üyesi gençler “Kitap Okuma Halkaları” projesi kapsamında, Afife Teyze’nin evini ziyaret ederek Victor Hugo’nun Sefiller kitabı üzerinde değerlendirmeler yaptı.

Buna da Göz At

Close
Close