2019'da Farklılık Yaratmak İçin Yöntemler | Özçekim
Kültür - Sanat

3. Güne Geldik Bile, Peki Bu 2019’u Nasıl Farklı Yapabiliriz?

Yeni yıl, her zaman insanlar için kırılım noktası olmuştur. Ancak yeni alınan bir defter misali, başta özenle kullanılan günler, sonradan salınmaya başlanıyor ve gelişigüzel bir şekilde devam ediyor. Peki bunu kırmak için ne yapabiliriz? Belki de en güzeli yılı periyotlar haline bölmek olacaktır. Mesela ay ay düşünmek. Hedefleri aydan aya koyup ay başı geldiğinde bir silkelenmek. E haydi, hep beraber 2019’a dokunalım.

İzlediklerini Değiştir!

İster Youtube izleyicisi ol, ister Netflix, ister bildiğimiz TV. Hepsinde hem güzel hem de boş şeyler var. Mesela sadece eğlenceye odaklı şeylerle saatler geçirip hiç bir şey katılmamış şekilde kalkmak yerine olumlu bakabileceğiniz, yaşam perspektifinizi değiştirecek, size bir şeyler katacak şeyler izleyin. İzlediğiniz şey, biriyle konuşmaya, tartışmaya değer olsun. Ama kafa dağıtmak da en büyük hakkınız. O halde başta bir 10-20 dakika kadar eğlencelik içerik izleyip, daha sonra kaliteli şeylere geçebilirsiniz. Bunlar belgeseller, bilgilendirici videolar, kaliteli, ödüllü filmler olabilir.

İşinde Daha Girişken Ol!

İster öğrenci ol, ister çalışan. Her neysen, en iyisi olmak için çabala. Sana verilen sorumlulukları ve görevleri zaten yapıyorsun. Ancak daha üst seviyelere gelmek ve fark yaratmak için daha fazlası lazım. Herkesten alabileceklerini al, fikirlerinle insanlara ışık tut. Emin ol gelişeceksin. Bu da sana hem manevi hem de maddi olarak yeni kapılar açabileceğin fırsatlar sunacak.

Uykunu Düzene Sok!

Az uyumak çok da iyi bir şey değil. Evet, günden bize daha fazla zaman artması açısından güzel gibi duruyor. Ama günün kalitesi ve verimliliğini düşürdüğü de bir gerçek. Kişiden kişiye gerekli uyku süresi değişkenlik gösterse de ortalama olarak 7-8 saatlik günlük uyku ideal olacaktır. Uyumadan önce odanızı temiz havayla havalandırmak, nefes kontrolü ile sakinleşmek ve son derece karanlık bir ortamda yatmak kaliteli bir uyku için çok değerli.

Yediklerine, İçtiklerine Dikkat Et!

Kilo verme hedefin var ama hep erteliyor musun? Haydi, şimdi motivasyon zamanı. Direkt çok sert hamleler şart değil. Ara öğünlerini salataya çevirerek başlayabilirsin. Akşamları ağır yemekten sakınmak, zeytinyağı, tereyağı gibi sağlıklı alternatifleri tüketmek, varsa alkol, sigara gibi alışkanlıkları terk etmek veya minimize etmek düşündüğünüzden çok daha fazla enerji katacak. Ne yer, ne içersen o’sun diye boşuna demiyorlar.

Hareket Et!

Ne kadar aktif olursan, ne kadar doğaya dönersen o kadar pozitif ve mutlu olursun. Bol bol gez, yeni yerler keşfet. Doğaya karış. İster 20 dakika yürü, ister spor salonuna kaydolup ağırlıkların altına gir ama mutlaka harekete geç. Endorfinleri yani mutluluk hormonlarını salgıladıkça insanlara olan davranışın bile değişecek.

Gülümse!

Gülümseyip selam vermeyi ihmal etme. “Bugün çok güzel gözüküyorsun” de. Minibüsten inerken “hayırlı işler” de.  İş veya okul ortamına girerken gülümseyerek “günaydın” de. Emin olun pozitiflik ve enerji yayılan bir şey. Belki sana cevap bile vermeyecekler ama daha sonra idrak edince, aynısını bir yerde onlar da yapmaya başlayacaklar.

Oku!

Okumak güzeldir. Okumak iyidir. İlla ki kişisel gelişim kitabı okumak zorunda değilsin. Basit bir roman bile olabilir. Çünkü okumak, hayal gücünü açığa çıkarıp beynini en güzel şekilde çalıştıracaktır. Okumak iyi bir beyin egzersizi. Size katacakları da kârınız olacaktır.

Peki, bunlara ek olarak neler yapabiliriz? Haydi, bunu tartışalım. 2019’umuzun en verimli şekilde geçmesi dileğiyle.

Buna da Göz At

Close
Close