27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Halkın Mektebi Tiyatro
Kültür - Sanat

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Halkın Mektebi Tiyatro

İçindekiler Göster

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Bundan tam 70 yıl önce yani 1948’de Uluslararası Tiyatro Enstitüsü kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. O gün bugündür 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

Tiyatroyu diğer sanatlardan farklı kılan özellik; onda her şeyin canlı ve insancıl her türlü hataya açık olmasıdır. Bu durum onu daima daha samimi yapar, izleyici de oyunun içerisine çeker.

Dünya Tiyatrolar Günü

Yapılan araştırmalar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmeleri sonucunda doğduğunu açıklıyor.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

Ülkemizde tiyatronun kökeninde meddah, ortaoyunu, Karagöz-Hacivat, köy seyirlik gibi oyunlar yatıyor. Modern tiyatroya geçiş dönemi ise Tanzimat Dönemi’ne tekabül ediyor.

Karagöz-Hacivat

Tanzimat Dönemi, modern tiyatro açısından birçok yeniliğin ve gelişmenin yaşandığı önemli bir dönem. Bu dönemde tiyatroya halkı eğlendirirken eğiten bir mektep gözüyle bakılıyor.

Tanzimat Dönemi Tiyatro

“Terbiye-i umumiye emrinde tiyatro adeta bir mektep hükmündedir.” Ahmet Mithat Efendi

Ahmet Mithat Efendi

İBB Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar gibi birçok farklı kuruluş ile tiyatro; kültürümüzde başlıca sanatlar arasına yerleşiyor.

İBB Şehir Tiyatroları

İBB Şehir Tiyatroları’nın kuruluş- yükseliş öyküsünü ve başarılarını sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Darülbeydayi’den Şehir Tiyatrolarına: İBB Şehir Tiyatrolarına 5 Ödül!

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel; bu akşam Devlet Tiyatroları ve İBB Şehir Tiyatroları’ndan tüm oyunların ücretsiz oynanacak.

İBB Şehir Tiyatroları

Ayrıca Özçekim’de her Perşembe tiyatro günü olduğunu da hatırlatalım. Her Perşembe birbirinden farklı tiyatroyu sizler için izleyip yorumlamaya devam ediyoruz.

Adeta Bir Madam Bovary: Nora; Bir Bebek Evi

 

Kahkaha ve Gözyaşı, Bir Kara Mizah Tiyatrosu: İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı

Kronolojiyi Unutturan Bir Devlet Oyunu Fatima’nın Erkekleri

Oltalar Suyun Altında Karıştı, Mantık ve Duygular Birbirine Girdi: Devlet Tiyatrosu-Bayrak

Tiyatro, duyguların en yoğun yaşandığı, harekete geçtiği farklı bir ortam. Her okurumuzun, takipçimizin her fırsatta tiyatroyla buluşmasını diliyoruz.

Buna da Göz At

Close
Close