Zeytinburnu Şehir Kütüphanesi 24 Saat Açık! | Özçekim
Kültür - Sanat

24 Saat Açık Olan Kütüphanelere Bir Yenisi Daha Eklendi; Zeytinburnu Şehir Kütüphanesi!

Yoğun isteğe duyarsız kalmayan Zeytinburnu Belediyesi, Merkezefendi’de 24 saat açık olan Şehir Kütüphanesi hizmete açıldı. Şehir Kütüphanesi sadece 24 saat açık olmasıyla değil, bedava çay, kahve, çorba hizmetiyle de öne çıkıyor.

Ziyaretçilerine 10 sayfaya kadar ücretsiz dijital çıktı ve ücretsiz internet hizmeti sunan kütüphanede severek okuyabileceğiniz kitapları sizin için derledik!

Efsaneleri söylemeden olmaz, Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahlûku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

Başkasının hayatını yaşamış olan Raif Efendi’nin yolu bir gün Berlin’e düşer. Sanat galerisinde gördüğü Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş “Madonna delle Arpie” adlı tablo ile değişir. Tablodaki kadınla karşı karşıya gelmesi, Raif Efendi’nin buruk ve yitik aşkını anlatır.

Pek bilinmeyen bir cevher; Bir Türk Ailesinin Öyküsü

Bir Türk Ailesinin Öyküsü

“İrfan Orga’nın vatanına, kültürüne, diline ve edebiyatına ta uzaklardan yaptığı bu hizmeti gecikmiş alkışlarla anmalıyız.” – Talât S. Halman

İrfan Orga’nın kaleminden çıkan kitap, yazarın ailesinin 1. Dünya Savaşı’yla beraber yaşadıklarını anlatıyor. Türklerin yaşadığı zorlukları ve hayata devam etme çabasını anlatan kitap yayınlandığı ülkeler olan İngiltere’de ve Türkiye’de her zaman güzel yorumlar almış. Gerçek hayatı anlatan kitap bittiğinde yüreğiniz anne Şevkiye’nin hüznüyle dolacak.

 

Masalsı bir dünyaya küçük bir adım;  Puslu Kıtalar Atlası

Puslu Kıtalar Atlası
“ Aslında seni görüp duymaktan da öte, hem seni, hem de içinde yaşadığın dünyayı düşünüyorum. “

İhsan Oktay Anar’ın edebiyatımıza kattığı tartışılmaz bir şaheser. Puslu Kıtalar Atlası, Bünyamin’in maceralarını konu alan ve gerçekleri masalsı bir şekilde biçimlendiren bir eser. Bu toprakları paylaşan herkesin en az bir kere okunması gereken kitap masalsı dünyasından sizi uzun süre kopartamayacak.

Korku

Korku
“Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, sınırlandırılmışa kıyasla ceza, daha az ürkütür. Cezasının ne olduğunu anlayınca kız rahatladı. Ağlaması seni şaşırtmasın: Gözyaşları şimdi dışarıya akıyor, daha önce içeride birikip kalmıştır. İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır.”

Monoton hayatından sıkılan birinin, macera aramak için çıktığı yolda kendini nasıl korkulara teslim bıraktığını gördüğünüzde bu kitabı bir süre unutmayacaksınız. Stefan Zweig’ın kısa ama okuyucunun elinden uzun süre bırakmayacağı bu kitabı okuma listenizden çıkarmamanızı tavsiye ederiz.

Anahtar kelime; kitap, kütüphane, roman, okuma

Buna da Göz At

Close
Close