21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Şiire Dair Söylenenler | Özçekim
Kültür - Sanat

21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Şiire Dair Söylenenler

“Şiir, kelimelerle güzel şekiller kurmak sanatıdır, başka bir şey değildir. Ama kelime nedir? Annedir, dosttur, hasrettir, hayaldir, yani bir manası, bir çağrışımı, bir gölgesi, hatta bir rengi ve tadı olan nesnedir. Kelime, insanoğlundan haber verir, insanoğlunu işlemek her sanatkârın boynunun borcudur. İnsanoğlu, dünyanın en zengin madenidir. Kelime dedik ama kelime boş bir kalıp değil ki… Şairin hisleri, fikirleri, hayalleri, dünya görüşü, felsefesi, şahsiyeti, her şeyi şiirde belli olur. Şu var ki kelimeleri tanımak, sevmek, okşamasını bilmek lâzım. Hangi kelime hangi kelimeyle yan yana geldiğinde nasıl bir ışık peyda olur? Bunu bilmek lâzım.”

Cahit Sıtkı Tarancı

Bugün 21 Mart, Dünya Şiir Günü! Şiirden geçmiş bir kalp, satırlara değmiş bir gönül; artık yumuşamış, artık korkulmayacak bir kalptir. Yolu şiirden geçmiş birinden kötü bir şey beklemezsiniz.

Sizin için daha önce okumadan ölürseniz gözünüzü açık bırakacak 15 şiiri derlemiştik.

Okumadan Ölürseniz Gözünüzü Açık Bırakacak 15 Şiir

Bugün de şiirler ilgili tüm dünyada söylenmiş sözleri derleyerek şiirin hayatımızdaki yerini vurgulamayı istedik.

Hayatın her anında olan ve hiç anlamasak da her şeyin altından çıkan şiirleri anlayabilmek, yaşatabilmek umuduyla… Dünya Şiir Günü’müz kutlu olsun.

şiir Goethe Balzac Victor Hugo Yahya Kemal Beyatlı Pilny Lois Roubillac Cenap Şahabeddin Gürbüz Azak Montaigne Max Jacob Nazım Hikmet

Buna da Göz At

Close
Close