Yüzün Hakkında Az Bilinen 7 Gerçek Nedir? | Özçekim
İlginç Bilgiler

Yüzün Hakkında Az Bilinen 7 Gerçek

Suratını ne kadar tanıyorsun? Aynaya bakınca karşılaştığın yüzünle ilgili bazı söyleyeceklerimiz var. Bunlardan bir kısmı seni gerçek anlamda şaşırtabilir. O halde vakit kaybetmeden başlayalım. Keyifli okumalar…

1. Burunla Üst Dudak Arasındaki Boşluk

Bu minik deliğe “Philtrum” adı verilmektedir. Yüzün iki yarısının buluştuğu bu yerin hiç ama hiçbir işlevi yok. İşlevsiz ve “bir işe yarar” gibi gözüken nadir yerlerimizden…

Burunla Üst Dudak Arasındaki Boşluk

2. Yüzümde Solucan Var!

Suratınızda iki veya daha fazla solucan olduğunu söylesek? “Hani yok!” diyebilirsin. Veya korkabilirsin. Ama çok da mühim bir konu yok aslında. Bunlar zararsız canlılar ve zaten mikroskobik boyutta oldukları için ferah da olabilirsin. Unut gitsin hatta!

Yüzümde Solucan Var

3. Suratındaki En Güçlü Kemik

Aslında bunu tahmin etmek çok da güç değil.  Tabii ki mandibula suratımızdaki en güçlü kemik. “Mandibula ne?” dersek cevap çene kemiği. Ama şu kısma şaşırabilirsin. Çenelerimizin gücü gibbons çenelerinden veya orangutanların çenelerinden daha güçlü.

Suratındaki En Güçlü Kemik

4. Dilin Kemiği Yok…

Yanlııııış! Şaşırttı biraz değil mi? Hem de boğazdaki tek kemik olma özelliğine sahip. Bu kemik alt çenenin alt arkasında bulunmaktadır ve oldukça küçüktür.

Dilin Kemiği Yok

5. Dominant Burunlar!

Tıpkı ellerimizde olduğu gibi benzer şekilde burun delikleri de belli dominantlıklara sahip olabiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda baskın ve baskın olmayan burun deliklerinin varlığı ispatlandı. Bu durum akış hızlarında farklılıklar doğuruyor ve böylece beynimiz karmaşık olan kokulayı ayırıp farkı değerlendirip hissedebilmemizi sağlıyor.

Dominant Burunlar

6. Pirzola Niyetine

“Her kahkaha bir porsiyon pirzola” değerinde derler ya hani, tabii öyle bir şey yok. Lakin ruhu besleyen faydalı kahkaha tam 53 kası aynı anda çalıştırır. Şuradan çıkarım yapabilirsin. Çok daha zor gibi duran kaş çatmada sadece 11 kas çalışır.

Pirzola Niyetine

7. Dudaklar Neden Kurur?

Dudakların kurumasının çok basit bir sebebi var. Çünkü terlemezler. Mesela aynı örneği ellerin üzerinden düşün. Kuruyup çatlayabilir değil mi? Ama içi değil dış yüzeyi. Çünkü avuç içi terler, dışı terleyemez. Kuruyan dudaklar da çatlamasın diye krem kullanmakta fayda var.

Dudaklar Neden Kurur

Buna da Göz At

Close
Close