Yanlış Okudunuz Sanıp İki Kere Okuyacağınız Bilgiler
İlginç Bilgiler

Yanlış Okudunuz Sanıp İki Kere Okuyacağınız Bilgiler

Bazen bazı bilgiler zihnimizde öyle bir oturuyor ki aksini düşünmek ya da yerini başka bir bilgiyle değiştirmek mümkün olmuyor. Bazen de zihnimizin arkasına ittiğimiz bilgilerin gerçeklerini öğrenince şoke olabiliyoruz. Şimdiki bilgileri iki kez okumanız olası. Baştan uyaralım; yanlış okumadınız!

Ananas Aslında Meyve Değil; Sebzedir!

Ananas Ananası hep tropikal iklimde uzzuunn yaprakları ağaçların içinde yetişir sanırdınız değil mi? Meyve olduğundan da öyle emindiniz ki… Biliyoruz, waffle’a bile koyuyorsunuz bu lezzetli yiyeceği ancak ananas bir meyve değil; ağaçta da yetişmiyor; tarlalarda yetişen bir sebze!

Yer Fıstığı Bir Baklagildir!

Yer Fıstığı Yer fıstığını ne çok sevdiğinizi de biliyoruz. Ama kabul edin siz de tıpkı fındık, ceviz gibi ağaçta yetişen bir kuruyemiş zannediyordunuz onu… Gene olmadı; yer fıstığı, adını yerin altından yetişmesinden alıyor ve aslında kuruyemiş değil; tıpkı kuru fasulye, nohut gibi bir kurubaklagil.

Su Aygırının Sütü Pembedir

Su Aygırının Sütü Süt deyince aklınıza beyaz bir gıda geldiğinin farkındayız. Ancak su aygırları pembe renkte süt veriyor. Hadi rengini geçtik su aygırı süt mü veriyormuş dediğinizi de duyduk. Evet veriyorlar, hem de pembe! Bir taşla iki şaşırma; hadi gene iyisiniz!

Kâğıt Para Kâğıttan Değil; Pamuktan Yapılır

Kağıt Para - pamuk Elden ele dolaşan, ne hayatlar ne olaylar yaşayan kâğıt paranın ismine takılmayın. Bunca yolculuktan sonra yırtılmıyor oluşunun sebebi; onun pamuktan yapılıyor olması.

Beyaz Çikolata, Çikolata Değildir

Beyaz Çikolata Çikolatayı çikolata yapan asıl malzeme; kakaodur. Ancak beyaz çikolatada kakao değil de kakao yağı olduğundan teknik olarak çikolata kategorisine girmez. Canınız istedi değil mi? Nasıl olsa çikolata değilmiş diye fazla da yemeyin deriz… Sonra tüm suç tartılara kalıyor… :))

Ketçap Aslında Bir İlaçtır

Ketçap Biz patatese batırmayı, makarnaya dökmeyi çok seviyoruz evet! Ama bazen kilo aldırdığı için geri bile durabiliyoruz. Ancak ketçap 1800’lü yıllarda isale karşı ilaç olarak kullanılmış. Bir denesek mi?

Buna da Göz At

Close
Close