Uzay Hakkında Aforizmalar - Uzay ile İlgili Sözler | Özçekim
İlginç Bilgiler

Uzay Hakkında Aforizmalar

Evren hakkında aforizmalara devam ediyoruz. Bu hafta evrenin insan psikolojisi üzerindeki duygusal etkilerini konu aldık.
insanoğlu; ağzından çıkan cümlelerin, beyninden çıkan düşüncelerin, bütün evreni dolaşıp tekrar onlara geri döndüğünü bilse, eminim çok daha dikkatli olurdu… Albert Einstein

Duygusal demişken, Yaşar Kemal’i anmadan geçmek olmaz.

insan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar. Diyerek gönülleri fethetmiştir. Fakat buna rağmen evrenin sürekli büyümesi teorileriyle ilgili olarak Woody Allen’ın sözlerini duyun isteriz: Evrenin her an büyümesi şöyle dursun, ben hala pazar günleri arabamı park edecek yer bulamıyorum.

Şimdi de Umberto Eco’nun serzenişine kulak verelim: Okumuşların kendilerini evrenin işleyişinde gerekli bir unsur olarak görmeleri, cahillerin batıl inançlarına eşittir.

Tüylerinizi ürpertecek inanç ve evren ilişkisi ünlü yazardan geliyor: “çok düşündüm… bu sözlerim 40 yıllık bir düşünmenin ürünüdür. ateist olmayı, Allah’sız olmayı çok istedim. o zaman başıma buyruk yaşayacak, kimseye hesap vermeyecektim. ama olmadı. çünkü evrendeki müthiş düzen beni inanmaya mahkum etti.”  Maksim Gorki

Ve son olarak konuyu edebiyata bağlamadan olmaz, ünlü şair Muriel Rukeyser evren hakkında şöyle söylemiştir: “Evren hikâyelerden oluşur, atomlardan değil.”

Buna da Göz At

Close
Close