Uyku Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi | Özçekim
İlginç Bilgiler

Uyku Hakkında 5 Bilgi

Hepimiz biliyoruz ki uyku bizler için en önemli ihtiyaçlardan biri. Tabi ki sevilen de bir ihtiyaç. Güzel bir uyku hem dinç hissettiriyor hem de tüm günümüzü olumlu bir şekilde etkileyebiliyor. Hayatımızda yaşadığımız birçok şey uykuyu da çeşitli açılardan etkileyebilmektedir. 5 dakikasına bile değer verdiğimiz uykunun bilmediğimiz yönlerine bakalım.

İNSOMNİA

İNSOMNİA

İnsomnia, uyuyamama sendromudur. Uyuyamamak insanı her açıdan etkileyen bir sorundur. Bu sendrom kaliteli uyku çekemeyen insanlarda görülmektedir. Yeteri kadar uyuyamayan insanların fiziksel olarak yorgun hissetmelerine, dikkat dağınıklığına, sinire ve daha birçok olumsuz etkene yol açmaktadır.

REM UYKUSU

REM UYKUSU

Rem uykusu rüyaları görmeye başladığımız evredir. REM döneminde kaslar felçtir ve kişi uyandığında bilinci tam anlamıyla kendine gelmeden hareket edemez. Bu evrede beyin çok fazla enerji harcar ve sabah uyandığında zinde kalkmış olur. Aynı zamanda REM uykusunu iyi bir şekilde geçirirsek öğrendiğimiz şeyleri uyandıktan sonra pekiştirmiş oluruz.

RÜYALARIMIZDAKİ TANIMADIĞIMIZ YÜZLER

RÜYALARIMIZDAKİ TANIMADIĞIMIZ YÜZLER

Rüyalarımızda zaman zaman tanımadığımız ya da hiç görmediğimiz insanları gördüğümüzü sanmaktayız. Beynimiz her ne kadar ilginç ve çok işlevi çok olsa da olmayan yüzleri icat etmez. Bu yüzden tanımadığım biriydi diye anlattığımız kişiler aslında bir yerlerde gördüğümüz insanlardır. Gündelik hayatta karşılaştığımız, bir anlığına gördüğümüz yüzler rüyalarımızdaki tanımadığımız kişilerdir.

ŞARKI SÖYLEYEN HORLAMAZ

ŞARKI SÖYLEYEN HORLAMAZ

Uykuyu bölen horlamalar bazen bitmeyebiliyor değil mi? Eğer horlayan sizseniz çevrenizi rahatsız edebiliyor ya da çevrenizden biri horluyorsa siz uykusuz kalabiliyorsunuz. İşte bu yüzden horlamayı önlemek için bir önerimiz var. Eğer çevrenizde horlama sorunu olan biri varsa ondan şarkı söylemesini istemelisiniz. Yapılan bir araştırmaya göre şarkı söyleyen insanların daha az horladıkları ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise şarkı söylemenin kasları toparlamasıdır.

NEGATİF RÜYALAR

NEGATİF RÜYALAR

Rüyalar ilginç konulardır. Gördüğümüz rüyaları tam anlamıyla hatırlayamayız. Büyük bir kısmını unuturken küçük bir bölümünü de anımsarız. Her gün çeşitli rüyalar da görüyor olabiliriz. Rüyalarımızda ise en çok hissettiğimiz duygular endişe ve kaygıdır. Olumlu yorumlanabilecek rüyalar görsek de aslında negatif duygular pozitif duygulara oranla daha çok görülmektedir.

 

Buna da Göz At

Close
Close