Singapur'da Sakız Çiğnemek Neden Yasak? | Özçekim
İlginç Bilgiler

Singapur’da Sakız Çiğnemek Neden Yasak?

Şu anda bu içeriği okurken sakız çiğniyorsanız derin bir nefes alın çünkü sakız çiğnemenin yasak olduğu ve bir suç sayıldığı bir ülke var: Singapur! Peki, bu ülkede sakız çiğnemek neden yasak? Gelin, tüm detaylarıyla birlikte bakalım.

Öncelikle Singapur’da sakızların marketlerde değil; eczanelerde satıldığından bahsedelim. İlk zamanlar yalnızca doktor reçetesiyle alınabiliyorken zamanla kimlik bilgileriyle alınabilir hale gelmiş.

Sakız Çiğnemek Yasak

Sakızın neden yasak olduğuna dairse iki farklı rivayet var. Hangisini doğru olduğunu ise vatandaşlar dâhil kimse gerçek anlamıyla bilmiyor.

Sakız

İlk Rivayet: Metro

sakız ve metro Anlatılan ilk rivayet metro ile ilgili. Derler ki Singapur’da açılan bir metro bir sakız yüzünden milyonlarca dolarlık zarar uğradı ve zararın sebebi belirlenince de sakız, ülkede yasaklandı.

İkinci Rivayet: Çevre

Çevre Diğer rivayet ise çevreyi kirletmekle ilgili. Singapur’un garip yasakları hakkında konuşan Singapur vatandaşı Fann Wong; durumu “Sanırım insanlar çiğnedikten sonra sakızı yere atarak çevreyi kirlettikleri için. Bundan dolayı sakız çiğnemek yasak.” diye özetledi.

Bir diğer rivayete göre ise ülke yöneticilerinden birinin koltuğuna sakız yapıştırılması da sakızın yasaklanmasında etkili olmuş.

sakız

Singapur’un diğer yasaklarını biliyor musunuz?

Buna da Göz At

Close
Close