Mutlu Çalışanlar İçin Liderlerin Önem Vermesi Gerekenler
İlginç Bilgiler

Mutlu Çalışanlara Sahip Olmak İsteyen Liderlerin Önem Vermesi Gerekenler

İş ve mutluluk kavramları; her ne kadar zaman zaman birbirlerinden ayrılsa da aslında birbirleriyle son derece ilişkili kavramlar. Günümüze dek yapılan tüm araştırmalar, mutlu çalışanların işinde daha başarılı olduğunu kanıtladı. Bu doğrultuda “İşini sevmek”, elbette ki çok önemli bir faktör. Ancak mutlu çalışanlara sahip olmak için liderlerinde bazı durumlara dikkat etmesi ve bazı şartları sağlaması gerekiyor.

Fikirleri Dinlemek

Fikirleri Dinlemek Dinlemek, her şeyin temeli. Yapılan tüm araştırmalar, fikirlerini dinlenen çalışanların daha mutlu olduklarını ve işlerine daha çok bağlandıklarını ortaya çıkardı. Çünkü fikirleri dinlediğinde kendilerini daha önemli ve hayata dokunur hissediyorlar.

Amaca Yönelmek

Amaca Yönelmek Bir hedefi olan ve yaptığı işin amacını bilen çalışanlar, hem işlerinde daha verimli oluyor hem de yaptıkları işin önemini kavrıyorlar. İşin amacını onlara anlatarak sonuçlarını paylaşmak, çalışanların işlerine daha çok bağlanmalarını ve sevmelerini sağlıyor.

Ait Olma ve Benimse Duygusunu Hissettirmek

Ait Olma ve Benimse Duygusunu Hissettirmek Çalışanların işi, bir başkası için değil; kendileri için yaptıklarını hissetmesi; tüm iş sürecinde yeni bir devri başlatıyor. Kendini iş yerine ait hisseden, iş yerinde değil de evindeymiş gibi hisseden çalışanlar işi benimsiyor, hata riski de sorumluluk yükü de azalıyor. Böylece el, elin eşeğini türkü çağırarak aramıyor.

Katı Kurallara Son Vermek

Katı Kurallara Son Vermek Her iş yerinin belli başlı kuralları elbet olacaktır. Ancak bu kuralların nasıl yansıtıldığı çok önemli. Kuralları katı şekilde belli etmek, çalışanlar üzerinde baskı uyguluyor. Bu baskı, çalışanların kanatlarını kırarak verimi düşürüyor. Yani kuralların bir çerçevesi olacaksa da bu çerçevenin esnek ve yumuşak çizilmesi gerekiyor.

Maddi Açıdan Güvende Hissetmek

Maddi Açıdan Güvende Hissetmek Birçok çalışma alanında maddi krizler, sorunlar olabilir. Ancak bunun çalışanlara yansıması maddi bir güvensizlik ve korkuyu oluşturur. Durum her ne olursa olsun, bunu çalışana yansıtmamak en doğrusudur. Maddi güvensizlik ve korku; iş verimini düşürerek çalışanlara olumsuz yönde etkiler.

Yetki Vermekten Kaçınmamak

Yetki Vermekten Kaçınmamak Çalışanların kendilerini ait hissetmeleri için de, daha mutlu ve önemli hissetmeleri için de taşın altına ellerini koymaları gerekir Bu sebeple onlara yetki ve sorumluluk vermekten kaçınmamak, isteklerini kırmamak ve hata yaptıklarında alttan alarak sorumluluğu onlara kabul ettirmek gerekir. Yetki alan çalışanlar; işlerine daha çok sarılır.

Sosyal Hayatlarını Önemsemek

Sosyal Hayatlarını Önemsemekİş hayatı önemli de olsa onların da bir sosyal hayatı olduğunu unutmamak çok önemlidir. Onlara bir çalışandan önce bir “birey” olarak bakılmalı ve mesai saatleri dışında iş yüklerken planları sorulmalı, ona göre hareket edilmelidir.  Sosyal yaşantısının önemsendiğini bilen çalışanlar bu ilgiye minnet duyacaklardır.

Buna da Göz At

Close
Close