Anksiyete Nedir? - Anksiyete Belirtileri Nelerdir? | Özçekim
İlginç Bilgiler

“Kötü Bir Şeyler Olacakmış” Hissi Sizi Esir Mi Aldı? Anksiyete Kapınızda!

Kontrol edemediğiniz bir sinir, endişe, huzursuzluk hissinin içinde misiniz? Kendinizi bir anda kötü şeylerin olacağı hissinde kaybediyor paniğe mi kapılıyorsunuz? Uyku problemleri, titreme ve kaygı kontrolsüzlüğü mü yaşıyorsunuz? Kesin olmamakla birlikte anksiyete olabilirsiniz!

Peki, nedir bu anksiyete?

anksiyete Anksiyete yani kaygı bozukluğu, kişinin panik seviyesinin yükselerek sanki çok kötü bir şey olacakmış duygusuna kapılarak durumu daha da kötü ve tehlikeli görme durumudur.

Bu his o kadar kuvvetlidir ki kişi bu durumu hiç geçmeyecek kadar gibi yaşar.

Kötü Bir Şeyler Olacakmış Hissi Anksiyete yaşayan kişi ellerde aşırı terleme, kalp atışlarında hızlanma, nefes almakta zorluk çekme, şiddetli baş ağrıları, mide krampları, sık idrara çıkma gibi belirtiler yaşar.

Anksiyete neden olur?

Anksiyete Anksiyetenin birden çok sebebi olabilir bunların başında genetik ve çevresel faktörler yer alıyor. Çocukluk döneminde geçirilen bir travma sonrası korku işleme mekanizmalarında hassasiyete yol açarak anksiyete sebebiyet veriyor. Ayrıca anksiyete tiroit probleminin, astımın, kalp rahatsızlıklarının ve diyabetin habercisi olabilir.

Peki, anksiyete krizi geçiren birine ne yapmalı?

anksiyete En önemlisi böyle bir kriz yaşanmadan önce kişiyle bu durumu konuşun ve kendisinin nasıl davranılırsa sakinleşebileceğini ondan öğrenin. Anksiyete anında kendisine güzel ve keyifli anıları hatırlatarak içinde bulunduğu durumdan sıyrılmasını sağlamaya çalışın.

Anksiyeteye sebep olan olayı normalleştirin

Anksiyeteye sebep olan olayBu olumsuzlukların ona özel değil, herkesin başına gelebileceğini tatlı dille söylemek ve hissettirmek önemli. Şahsı bunaltmadan ama yalnız bırakmadan bir sürecin içerisinde olduğu söyleyerek yardımcı olabilirsiniz.

Kelimelerin gücünü kullanın!

Kelimelerin gücüKişiye güven verici konuşmalar yapmak, sevginizi ve ilginizi belli etmek aslında yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Kişinin içinde bulunduğu durumu anladığınızı söyleyin.

Peki ya anksiyetesi olan kişi kendimizsek!

anksiyetesiŞimdi size ne kadar sakin olun, mutlu olmaya çalışın desek de anksiyete krizi anında bunların aklınıza gelmesi düşük bir ihtimal. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişi anksiyete ile savaşmakta. Anksiyetenin sağlığınızı hem psikolojik hem fiziksel olarak etkileyen bir rahatsızlık olduğunu unutmayın. Profesyonel bir yardım almadan önce kendi çabanızla yenmek isterseniz, rahatlama tekniklerini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Ve Mutlaka bir psikoterapist ile görüşmeye başlayın.

Buna da Göz At

Close
Close