Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatacak Tüyolar! | Özçekim
İlginç Bilgiler

Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatacak Tüyolar!

Severek giydiğiniz kıyafetlere yıpranmadan dolayı erkende veda etmekten sıkıldıysanız vereceğimiz bu tüyolarla ömrünü uzatmak artık sizin elinizde. Yapabileceğiniz küçük hareketlerle kıyafetleriniz daha uzun süre sizin olacak ve hep yeni gözükecek! İşte kıyafet kurtaran o tüyolar!

Kot pantolonların yıkarken bir de şunu deneyin!

Kot pantolon Eğer kotlarınızın sizinle daha uzun süre kalmasını istiyorsanız, yıkarken 30 derecenin üstüne çıkmayın. Bu sayede aşınmaları engelleyecek ve kotunuzun ömrünü 2 katına çıkarmış olacaksınız. Yıkarken kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltmanız da aşınmayı azaltacak. Bu iki yöntemin yararını hemen göreceksiniz.

Baskılı tişörtlerinizde neden aşınma oluyor?

Baskılı tişörtler Sıcak su etkisiyle aşınımı arttırdığınız bir gerçek. Ayrıca baskıların direkt makinayla teması kullanım ömrünü yüksek ölçüde etkiliyor. Suyun derecesini düşürmek bir yana baskılı giysilerinize yapabileceğiniz asıl iyilik ters yüzüne çevirerek makineye atmak. Üstündeki inatçı lekeler için ise ters çevirmeden önce lekenin ortasına damlatacağınız deterjan ve bulaşık jeli çözüm olacak!

Sadece yıkamada alınan tedbirler yetmez. Ütüde dikkat edilecek nokta!

Ütü Kıyafetleri ütülerken dikkat edebileceğimiz bir küçük nokta, nemliyken ütülememek. Nemliyken ütülenen kıyafetlerinizin renginin hızla solar. Çabuk eskiyen kıyafetler için yapabileceğimiz bir küçük ipucu da onları tam kuruduklarında ütülemek.

Yünlü kıyafetleri güvelere yar etmeyelim. Birkaç sezon kışı beraber geçirmek için defne yaprağı!

Yünlü kıyafetlerKışın severek giydiğimiz yünlü kıyafetleri yazın kaldırırken koyacağınız birkaç yaprak defne yaz sonu sizin kötü sürprizlerden koruyacak. Güvelere karşı kovucu etkisi olan defne yaprakları ayrıcı mis kokusunu da bırakacak kıyafetlerinize.

Çıkmayan ter lekeleri yüzün tişörtlerinize veda etmeden önce bir de şunu deneyin, limon suyu ve kabartma tozu!

Çıkmayan ter lekeleriSevdiğiniz gömlekleri, tişörtleri ter lekesi yüzünden çöpe yollamadan önce her evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz limon ve kabartma tozu karışımını bir denemenizi öneririz. Karışımı spreyli bir kap aracılığı ile lekelere sıkın ve 15 dakika makinede yıkayın. Sevdiğiniz kıyafetiniz bir süre daha sizinle!

Alır almaz yapılacaklardan; düğmelere şeffaf oje!

düğmelere şeffaf ojeDüğmelerin üzerine ince bir şerit halinde şeffaf oje sürün. Düğmelerinizin kıyafetlerinizi hemen terk etmemesi için yapabileceğiniz bu küçük işlemle düğmeli kıyafetleriniz daha sağlam olacak. Eskiyen düğmeler için ise renkli oje sürmenizi tavsiye ederiz. Kıyafetlere bulaştırmadan sürmeye dikkat edin ve yeni gibi düğmelere kavuşun.

Buna da Göz At

Close
Close