Az Bilinen Görgü Kuralları! | Özçekim
İlginç Bilgiler

Hayata Geçse Dünya Daha Güzel Bir Yer Olur; Az Bilinen Görgü Kuralları!

Görgü kuralları günümüzde unutulmakta. Bu kadar kalabalık bir şehirde gittikçe ihtiyacımızın arttığı bu günlerde size hayatınızı güzelleştirecek görgü kurallarını derledik.

Sinemada film esnasında telefona bakılmaz, uğraşılmaz.

Sinemada film esnasında telefona bakılmaz Son derece mantıklı bir sebebi var, karanlık bir ortamda telefonunuzun çıkartacağı ışığın vereceği rahatsızlığı tahmin edebiliyorsunuzdur. Ya da filmden bağımsız bir telefonda konuşma sesinin diğer izleyicileri nasıl rahatsız edebileceği malum. Mümkünse film boyunca sessiz ve cebinizde dursun!

Bir mekana girildiğinde önce erkek girer,  çıkarken ilk kadın çıkar.

Bir mekana girmek Mantığını şöyle açıklayabiliriz, ortamda eğer hanımefendiyi rahatsız edecek bir durum, ortam varsa, o anda önlem almak veya başka mekana geçmeyi sağlamak. Yine çıkarken ilk hanımefendi çıkar ki hanımefendi mekanda kısa bir an olsa bile yalnız kalmamış olur.

22.00’dan sonra acil durum söz konusu değilse arama yapılmaz.

saat Eğer acil bir durum söz konusu değilse, kişinin kendine ait sayılan bu saatlerde hal hatır sormak için ya da laflamak için arama yapılmaz. Günün daha uygun bir saatinde görüşmek üzere.

Hesabı davet eden öder!

Hesabı davet eden öder Bu kadın – erkek durumundan bağımsız bir görgü kuralıdır. Öğrencilik zamanlarında olması pek mümkün değil ama iş hayatı ve sosyal ilişkileriniz söz konusuysa, hesabı davet eden öder.

Eldivenle el sıkışılmaz

Eldivenle el sıkışılmazElinizde eldiven varken biriyle tokaşılması unutulmuş olsa da büyük ayıptır. Kişiyi kendinize muhatap almadığınız anlamına gelir ki anlayacağınız üzere hoş bir mesaj değildir. Aynı şekilde birebir yüz yüze bir diyalog söz konusuysa, güneş gözlüğü çıkartılmalı ve göz teması kurulmalıdır.

Sifon çekilmeden önce klozet kapağı kapatılır!

Sifon çekilmeden önce klozet kapağı kapatılırUnutulmuş olsa da klozet kapaklarının bir işlevi vardır. Ve en önemlisi tabii ki sifon çekmeden önce kapağın kapatılma işlevidir. Böylece hijyeni koruyacağınız gibi, ortak alanların kullanımını daha sağlıklı gerçekleştirebilir.

İltifata iltifatla karşılık verilmez.

İltifata iltifatla karşılıkBurada da bir incelik söz konusu. İltifat edildiğinde yapılabilecek en güzel hareket, teşekkür etmektir. İltifata teşekkür etmek dışında iltifatla karşılık vermek teselli gibi algılanacağından, görgü kurallarınca kabalıktır.

Buna da Göz At

Close
Close