Unutmak İstediğimiz Bir Şeyi Nasıl Unuturuz? - Hafızaya Dair
İlginç BilgilerYakın Çekim

Bunu Nasıl Unuturum Ya, Demeyin! Hafızaya Dair 10 Şaşırtıcı Gerçek!

Unuttuğunuz şeyler sizi bile şaşırtıyor mu? Aklınızda yer eden saçmalıkların ilk günki gibi durmasına akıl sır erdiremiyor musunuz? Aslında hepsinin psikolojide bir açıklaması mevcut! İşte hafıza hakkında bilmediğimiz 10 şey!

24 saat sonrasında Öğrendiklerinin üçte ikisi uçup gider

Hafıza
Kişi öğrendiği bilgilerin maalesef bir gün sonrasında üçte ikisini unutmuş oluyor. Sınav zamanları hatırlamakta zorlandığınız o bilgiler için kendinize kızmayın. Olay hafızada. Unutma işlemi en hızlı ilk 9 saatte gerçekleşmekte.

Peki unutmamak için ne yapacağız? İrdeleyeceğiz.

unutmamak
Bilgi ne kadar çok üstünde durulursa o kadar geç unutuluyor. Bu öğrencilikten ziyade unutmadığımız anıların zihnimizde kalıcı olmasının nedeni olabilir mi? Belki de üstünde durdukça unutmak istediğimiz şeylerin daha kalıcı olmasını sağlıyoruzdur?

İşin en önemli kısmını unutup, o saçma reklam sloganının zihninde taş gibi durması

reklam sloganı
Bu zihnimizin bir tercihi değil. İnsan hafızası anlamsız şeyleri anlamlı olanlara oranla 10 kat daha unutmamaya meyilli. Haydi hep beraber söyleyelim şimdi gürbüz tam bir canavar tüm sınıf ondan korkar kapıda görünür görünm…

Bilgiler unutulur, anılar daha zor unutulur!

Bilgiler ve anılar
Kişinin zihni tecrübeyle elde edilen şeyleri, öğrenme amacıyla edindikleri bilgiye göre daha sıkı tutunur. Bu yüzdendir ki anılar her zaman daha güçlüdür.

Unuttum gitti diye bir durum pek söz konusu değil

Unuttum
Özellikle öğrencilikte daha işe yarayacak bir bilgi. Unutmuş olduğunuz bir konuyu için tekrar öğrenme sürecine girdiğinizde ilk defa öğreniyormuş gibi karşılamıyor hafızamız bu durumu. Unutulan şeyler ilk defa öğrenmeye oranla daha çabuk öğreniliyor. Hafızanın güzel bir kıyağı!

Unutmadım… Unutamam kara sevdam merak etme ÇÜNKÜ YARIM KALAN HER ŞEY DAHA NET HATIRLANIR

Unutmamak
Zihin sonlanmış her şeyi yarım kalanlara oranla daha az hatırlıyor, daha çabuk unutuyor. Bu yüzden ömrümüzün noktalanmamış tüm anıları, deneyimleri bundan zihnimizi bu kadar işgal ediyor. Bitiremediğimiz şeyleri biraz da bu kadar unutulmaz yapan şey yarım kalması.

Unutmak için ısrar etmek o kadar hatırlatır

Unutmak için ısrar etmek
Kişinin bilinçli bir şekilde unutmaya çalıştığı anılar, bilgiler aslında ısrar ettikçe daha unutulmaz olmasına neden oluyor. Zamana bırakmak yine en iyisi gibi duruyor ne dersiniz? Ne demişler, zaman her şeyin ilacı.

Bir şeyi yanlış hatırlamanızın birden çok nedeni var! Mesela taraflı bir açıdan bakıyorsunuzdur?

hatırlamak
Haksızlığa uğradığınız bir konuda olanları bir de karşı taraftan dinlemeyi deneyin. Olayın aslında kişiler tarafından ne kadar farklı şekilde hatırlandığını fark edeceksiniz. Bunun bir nedeni de taraflı olmak.

Ruh halin nasılsa onu hatırlamaya meyil eder insan

Ruh hali
Eğer ruh haliniz mutsuzluğa yatkınsa maalesef olumsuzluklar diğer güzel şeylere oranla daha baskın bir şekilde zihinde varlığını sürdürür. Ama olaya şu açıdan da bakılabilir. Kişinin kendini mutlu etmesi de mutlu anıların hatırlanmasını kolaylaştırır.

Kişi karakteriyle örtüşeni daha iyi hatırlar

karakter
Eğer sinirli biriyle iletişim kurarsanız kişinin sinirli anılarını daha net bir şekilde hatırladığını, sakin bir tatili ise daha az ayrıntılarla hatırladığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni de başlıkta da söylediğimiz gibi hafıza kişinin karakteriyle örtüşen bir yapıya sahip.

Buna da Göz At

Close
Close