Aslında Minik Bir Gülümseme Hayatı Değiştiriyormuş! | Özçekim
İlginç Bilgiler

Aslında Minik Bir Gülümseme Hayatı Değiştiriyormuş!

Hayatını devam ettirdiğin her an, toplumla iletişim içerisinde olmak durumunda kalıyorsun. Doğru iletişim, gerek iş hayatında gerekse de özel hayatta, sosyal bir varlık olan insanın daima başvurduğu bir unsur oluyor. Gülümseyerek başlayan iletişimlerin, başladığı gibi devam ettiği ve iyi neticelendiği istatiksel verilerle kanıtlanmış bulunuyor. Gülmenin gönderdiği pozitif enerji, karşı taraf tarafından algılanarak, iletişimin kaderini belirliyor.

O İşi Almak için Gülümse!


İşe alımlarda, insan kaynakları uzmanlarınca dikkat edilen iletişim noktalarından biri de gülmek oluyor. Anlaşmaya varılmak istenen işler, toplantılar, pazarlama teknikleri; hepsinin yolu gülümsemekten geçiyor. Minik bir gülümseme, her durumda çok büyük kapıları aralayabiliyor. Bazen o işi almak için yapman gereken tek şey, gülümsemek olabiliyor.

Gülümsemek; Hayat Çizgini Etkiliyor…


Ron Gutman; yaptığı TED konuşmasında, bir yıllıktaki öğrenci fotoğraflarına bakılarak, o öğrencilerin yaşam standartlarının belirlenebileceğini ele alan ve otuz yıla yayılan bir çalışma gerçekleştirdiğini belirtti. Araştırmaların ardından, öğrencilerin gülümseme seviyelerine istinaden, evli kalma sürelerini, mutluluk derecelerini, hayatlarındaki diğer insanlar üzerindeki etkilerinin tahmin edilebildiği ortaya çıktı.

Gülümsediğin Kadar Yaşarmışsın Meğer…


Diğer bir araştırma ise bir beyzbol takımı üzerinde yapıldı. Araştırmacılar, oyuncu beyzbol kartlarını inceleyerek, gülümsemelerinden ne kadar yaşayabileceklerini tahmin etmenin mümkün olduğunu tespit etti.

Çikolatadan Daha Lezzetliymiş Gülmek!


İngiliz araştırmacılar, tek bir gülümsemenin, (beyinde memnuniyet ve mutluluk duygularını pekiştiren) 2000 çikolataya eş değer seviyede memnuniyet ve mutluluk salgıladığını ortaya koydu.

Daha Sağlıklı Olmak İçin de Gülmek!


Gülmenin fiziki etkileri de bulunuyor. Tansiyonu düşürüyor. Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendiriyor. Salgıladığı endorfin isimli salgıyla ağrı ve acıları azaltmada morfin etkisi sağlıyor. Yaraların daha çabuk kapanmasına olanak veriyor. Yüz kaslarını hareket ettirerek, tembelleşmelerini engellemenin yanı sıra, diğer organların hareketlerine de etki ediyor. Diyabet hastalığına etki ettiği biliniyor. Kalp fonksiyonları için bir egzersiz sayılacağından, kalp sağlığına iyi geliyor.

Gül ki Dünyan Değişsin!


Gülmek; stres arttıran depomin, adrenalin ve kortizon gibi hormonları azaltır ve endorfin gibi sakinleştirici hormonları arttırıyor. Depresyon, öfke, stres, gerginlik gibi duygulara panzehir etkisi yapıyor. Sakinleştirici etkisi sebebiyle “gülme terapisi” dahi yapılıyor. Enerjiyi arttırıyor. Hayata ve olaylara bakış açısını canlandırıyor.

İnsanları Ufukların Ötesine Taşımak…


Fraznsız şair Paul Valery’nin “Gerçekten surat asarak ciddi geçinen kişilerin ufku çok dar olur. İnsanları ufukların ötesine taşımak için önce mizahı öğrenecek ve öğreteceksiniz.” demesi minik bir gülüşün gücünü kanıtlıyor.

O zaman, hadi; gülümse ki dünyan değişsin!

Buna da Göz At

Close
Close