10 Ünlü Markanın İlginç İsim Hikayeleri | Özçekim
İlginç Bilgiler

10 Ünlü Markanın İlginç İsim Hikayeleri

Canon

Canon Nikon’un baş rakibi Canon’un isim hikayesi Budist bir tanrıçanın adından geliyor. Bu bağlamda “Kwanon” ismi ile hayatına başlayan marka 1935 yılında biraz sadeleşerek Canon’a döndü.

Lego

Lego Çocukluğumuzun ve günümüzün eskimeyen değeri, eğlenceli ve kaliteli oyuncak Lego’nun ismi Danca’dan geliyor. “Leg got” kelimeleri birleşiyor ve Lego ortaya çıkıyor. Anlamı ise “İyi oyun”

Vodafone

Vodafone Dünya çapındaki GSM operatörü Vodafone, ülkemizde de çok tercih ediliyor. İsmi oldukça manalı parçaların birleşiminden geliyor. Ses-Veri-Telefon! Yani “voice”, “data”, “telephone” yani Vodafone!

Pepsi

PepsiCoca Cola’nın bir numaralı rakibi Pepsi, hazımsızlığa iyi gelme politikasıyla satışa sürüldü. Dispepsi, yani hazımsızlık kelimesinden de Pepsi türedi. Pepsi’yi üreten ise ilginçtir bir eczacı olan Caleb Davis Bradham.

Nintendo

NintendoOyun dünyasının Japon devi, eğlencenin ana merkezlerinden Nintendo da güzel bir birleşim isme sahip. Nin, kendi dillerinde “emniyete alınmış” anlamına gelirken, ten-dou ise cennet anlamına gelmekte. Sence de manalı bir birleşim değil mi?

McDonald’s

McDonald’sŞimdi de sıra, Burger King’in rakibinde. “Hamburgerin Kralı”nın rakibinin ismi Dick ve Mac Mc Donald kardeşlerin isimleri sayesinde belirlendi.

Adidas

AdidasNike’ın ezeli rakibi Adidas ise, ismini kurucusundan alan bir başka marka. Kurucusu Adolf Dassler. Takma adı “Adi” ile soyadının ilk üç harfi “Das” birleşiyor ve marka oluşuyor. Ayrıca bu kişinin Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmış olduğunu da ek bilgi olarak verelim.

GAP

GAPYetişkinler ile gençler arasında hiç kuşku yok ki kuşak farkı var ve bunu gelirten kelime de İngilizce’de GAP. Çok yaratıcı mı? Hayır, ama temiz ve net.

Google

GoogleMarkanın kurucusu Larry Page. Kendileri bu ismi öğrenciler ile yaptığı bir beyin fırtınası sayesinde üretti. Stanford üniversitesinde tanımlanabilir en büyük sayılardan biri olan “googolplex” fikrini beğenen Page, daha sonra Google olarak optimize etmiştir.

Sony

Sony Kalitesiyle evlerimizde ağırladığımız, başta televizyonları, konsolları ve zamanında müzik setleri ve walkmanleriyle hayatımızın bir parçası olan Sony, Latincede ses anlamında kullanılan “sonus” kelimesi ile Japonca’da sunum yapabilen akıllı genç adamları temsil eden “sonny boy”un bileşiminden türetilmiş.

Buna da Göz At

Close
Close